Książki do rysunku żurnalowego, które warto kupić

Dzisiaj postanowiłam napisać post dla osób, które chciałyby się nauczyć rysunku żurnalowego samodzielnie. Zacznę od polecenia kilka sprawdzonych pozycji z mojej biblioteki. Oprócz opisu najważniejszych elementów każdej książki do nauki rysunku żurnalowego załączę również kilka zdjęć prezentujących ich zawartość.


W regularnych księgarniach oferta dotycząca książek z zakresu projektowania mody, w tym także tak specyficznej tematyki, jak rysunek żurnalowy, jest dość mocno ograniczona. Ja swoje pozycje zdobywałam czasami przez przypadek, ale częściej pracowicie przeszukując ofertę księgarni i sklepów online pod kątem wybranej tematyki. Ponieważ nie każda książka prezentuje temat w ten sam sposób polecam kupić różne książki, których tematyka będzie się uzupełniać.

Książki do rysunku żurnalowego, które polecam

„Rysunek postaci w projektowaniu mody” E. Drudi, T. Paci – Wydawnictwo The Pepin Press/Top Mark Centre (216 stron)

Autorki rozpoczynają od przedstawienia zasad proporcji sylwetki. Czyli tłumaczą, co to jest „ruch” postaci, który uzyskujemy poprzez poszczególne pozy. Następnie przedstawiają szczegółowo rysunek wszystkich części ciała kobiety takich, jak: oczy, nos, ucho, usta, głowa, dłoń, ręka, stopa, noga i tułów. Co istotne pokazane są kolejne etapy rysowania z liniami pomocniczymi, które pomagają zachować odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała modelki, czy uchwycenie innego kąta obrotu.

Dalej w kolejnych rozdziałach dochodzi kwestia koloru, cieniowania, stylizacji, czy tworzenia grupy rysunków prezentujących jedną kolekcję. Na koniec trochę rysunku technicznego na płasko i różnych typów odzieży. Podsumowując cała pozycja wyczerpująco przedstawia wraz opisami poszczególne etapy tworzenia.

ksiazka rysunek postaci rysunek zurnalowy
ksiazka rysunek postaci rysunek zurnalowy

Aktualnie niestety książką niedostępna w księgarniach, ale może uda się nabyć egzemplarz używany w antykwariatach lub na aukcjach.

rysunek postaci w projetkowaniu mody

Spis treści:

Zanim zaczniecie. POSTAĆ Zasady proporcji. Oczy. Nos. Ucho. Usta. Głowa. Dłoń. Ręka. Stopa. Noga. Tułów. MODA Rysunek żurnalowy. Stylizacja. Techniki powiększenia. Różne pozy modelek. Modelki na wybiegu. Typy fryzur. Projekt. Moda i jej rozprzestrzenianie się. Kwestie techniczne. Wykończenie i dekoracje. Kroje. Obuwie.

„Podręcznik ilustrowania mody” M. Lafuente – Wydawnictwo Arkady (191 stron, cena ok. 50 zł)

Również jest to książka skupiona na szczegółach sylwetki ludzkiej w rysunku żurnalowym. Podobnie jak poprzednia pozycja, przechodzi przez poszczególne tematy anatomiczne, ale przykładów jest zdecydowanie mniej i brakuje rysunków pokazujących etapy powstawania postaci. Za to dodatkowo pojawia się rozdział na temat nanoszenia wzorów na ubiór oraz kwestie światłocienia i sposobu układania się materiałów na sylwetce. Druga część książki poświęcona jest technikom plastycznym, czyli dowiemy się, jak i kiedy stosować akwarelę, ołówek, kredki czy flamastry, aby uzyskać pożądany efekt.

ksiazka podrecznik ilustrowania mody rysunek zurnalowy
ksiazka podrecznik ilustrowania mody rysunek zurnalowy
podrecznik ilustrowania mody

Spis treści:

Wstęp. JAK RYSOWAĆ Ciało. Głowa i twarz. Ręce i dłonie. Nogi i stopy. Światło i cień. Odzież: sposoby rysowania. Dodatki. TECHNIKI WYKONYWANIA RYSUNKU Akwarele. Kredki świecowe. Pastele. Markery (flamastry). Ołówek i kredka. Tkaniny. Przykłady.

Książka dostępna jest w sklepie Wydawnictwa Arkady.

„Ilustrowanie mody” B. Morris – Wydawnictwo Arkady (208 stron, cena ok. 40 zł)

Ta książka jest monografią opracowującą całościowo temat rysunku żurnalowego.

Pierwsza część książki pokazuje, co należy przyswoić, żeby zostać prawdziwym ilustratorem mody. To znaczy, że trafimy na rozdziały poświęcone takim tematom jak: szukanie inspiracji, wiedza techniczna dotycząca sylwetki i możliwych do wykorzystania technik artystycznych, aż do formy prezentacji.

Kolejna część dotyczy historii rysunku żurnalowego od początku do końca XX w. oraz prezentację współczesnych artystów. Ta część jest moim zdaniem najbardziej inspirująca, ponieważ można obejrzeć różne style rysunku żurnalowego. Czyli dopiero teraz możemy uświadomić sobie, że znalezienie tak zwanej „własnej kreski” jest kluczowe, aby stać się rozpoznawalnym rysownikiem. Co więcej takiego spojrzenia nie prezentują zazwyczaj inne książki ilustrowane przez jednego autora.

Ostatni rozdział skupia się na tworzeniu portfolio i planowaniu kariery, jeśli ktoś chciałby stać się rysowanikiem do wynajęcia.

ksiazka ilustrowanie mody rysunek zurnalowy
ksiazka ilustrowanie mody rysunek zurnalowy
ilustrowanie mody

Spis treści:

WPROWADZENIE Dla kogo jest ta książka? Co znajdziesz w tej książce? 1. SZUKANIE INSPIRACJI Odkrywanie źródeł inspiracji. Poszukiwanie tematów. Praca ze szkicownikiem. 2. POSTAĆ Rysowanie postaci. Szablony. Proporcje ciała: teoria i praktyka. 3. TECHNIKI ARTYSTYCZNE Materiały i narzędzia. Kolory. Przedstawianie faktur i odtwarzanie wzorów. 4. PREZENTACJA PROJEKTU “Arkusz nastroju”, Szkice projektu i tworzenie kolekcji. Rysunki schematyczne i specyfikacje. Prezentowanie projektów. 5. ILUSTROWANIE MODY DAWNIEJ I DZIŚ Początki ilustracji mody. Witryna współczesnych ilustratorów mody. 6. ĆWICZENIA Haft ręczny. Malowanie. Rysunek tuszem. Kolaż. Skomputeryzowany haft maszynowy. Adobe Illustrator. Adobe Photoshop. 7. PRZYSZŁOŚĆ: PORADNIK Prezentacja portfolio. Przyszłość: podejmowanie decyzji. Wywiady. ANEKS

Książka dostępna jest jeszcze na aukcjach allegro.pl.

„Colors for Modern Fashion. Drawing Fashion with Colored Markers” N. Riegelman – Wydawnictwo Nine Heads Media (560 stron, cena ok. 50 USD)

Ostatnia pozycja jest książką anglojęzyczną. To bardzo rozbudowana pozycja, która jest nie tylko większa formatem, ale również znaczna objętościowo.

Po pierwsze  poświęcona jest przede wszystkim ilustracjom z wykorzystaniem markerów dodatkowo wspartych kredką, ołówkiem, cienkopisem.

Po drugie główny nacisk położony jest na odpowiednią prezentację materiału na sylwetce, tak żeby można było rozpoznać jego gramaturę, chwyt czy przezroczystość. Interesujące jest to, że autorka prezentuje różnorodne techniki tworzenia rysunku warstwa po warstwie dzięki czemu uzyskuje się głębię faktur, kolorów, wzorów. Dodatkowo patrząc na piękne prezentacje poszczególnych etapów widzimy, jak stopniowo ilustracja nabiera wyrazu i szczegółów.

Po trzecie mniej jest miejsca poświęconego na tłumaczenie aspektów anatomicznych, proporcjonalności sylwetki, wobec tego początkujących studentów książka może nieco onieśmielać.

Na koniec dodam, że jako jedyna z prezentowanych pozycji zawiera odrębne rozdziały na temat rysunku żurnalowego mężczyzn i dzieci.

colors of modern fashion rysunek zurnalowy
colors of modern fashion rysunek zurnalowy
colors of modern fashion

Spis treści:

Introduction. Materials and Techniques. Color and Design. Fabrics. Body and Head. Beginning to Draw/Short Cuts. Women’s Fashion. Wardrobe Basics. Men’s Fashion. Children’s Fashion. Appendix.

Książka dostępna jest np. w Amazon.com.


Pamietaj, że najważniejsze jednak jest regularne ćwiczenie i żadna książka tego nie zastąpi. Dlatego przede wszystkim należy skupić się na rysowaniu. Ponieważ wtedy w niedługim czasie będziesz mógł zauważyć efekty.

[Jeśli chcesz kupić sobie również książkę do historii ubioru, to może Cię zainteresować wpis: Książki o historii mody, które polecam]

Wszystkie zdjęcia i rysunki pochodzą z wymienionych wyżej książek.

A Ty z jakiej książki do rysunku żurnalowego korzystasz?