Rysunki techniczne odzieży

Zamów rysunki techniczne odzieży

Mogę przygotować dla Ciebie profesjonalne rysunki techniczne odzieży, które stosuje się między innymi z dokumentacji technicznej modelu odzieżowego przy produkcji oraz w tzw. linesheet’ach, czyli materiałach prezentujących kolekcje przy procesie sprzedażowym i w kontaktach z buyerami (tj. kupcami mody).

Spis treści:

Co to jest rysunek techniczny odzieży i dlaczego się go stosuje?
Czy na pewno potrzebujesz rysunków technicznych odzieży?
Na co zwrócić uwagę oceniając rysunek techniczny odzieży?
Moja wiedza i doświadczenie.
Jak wygląda proces współpracy?
Zapytaj o wycenę.

Co to jest rysunek techniczny odzieży i dlaczego się go stosuje?

Rysunek techniczny odzieżowy, to rysunek projektu odzieżowego przedstawionego na płasko, uwzględniający wszystkie elementy finalnego modelu z wyszczególnieniem kroju, cięć, stebnowań, detali. Każdy model posiada przynajmniej dwa rysunki tj. przód i tył, a czasami konieczna jest bardziej szczegółowa prezentacja np. ubiór od strony wewnętrznej czy zbliżenie na skomplikowany detal. Rysunek techniczny odzieży tym różni się od rysunku żurnalowego, że skupia się na detalach projektowych, których na rysunku żurnalowym nie przedstawia się z założenia lub ich przedstawienie nie jest istotne dla artystycznej prezentacji samego projektu. Rysunek odzieżowy techniczny ma przede wszystkim cel informacyjny. Przekazuje istotne wymagania dotyczące wykonania modelu odzieżowego osobom z innych działów firmy lub współpracownikom zewnętrznym.

rysunki techniczne do dokumentacji odzieży


Czy na pewno potrzebujesz rysunków technicznych odzieży?

Zazwyczaj rysunek techniczny odzieżowy towarzyszy innym formom prezentacji modelu, np. zdjęciom projektów odzieżowych na modelce (tzw. lookbook) lub rysunkom żurnalowym (tzn. prezentacji projektu w artystyczny sposób na sylwetce wydłużonej). Te inne formy prezentacji projektu odzieżowego mają cele marketingowe i przede wszystkim mają być atrakcyjne wizualnie.

Rysunek techniczny odzieży pozbawiony jest tego zadania. Jego głównym celem jest przekazanie wszystkich szczegółów kroju odzieżowego, a także widocznych i niewidocznych elementów odzieży. Często rysunek techniczny odzieżowy jest dodatkowo wzbogacony o wyjaśnienia ze strzałkami, wymiary poszczególnych istotnych elementów projektowych czy schematy zastosowanych szwów odzieżowych.

rysunki techniczne opis wykonania przekroje szwów

Jeśli chcesz zadbać o to, aby inna osoba, z którą się komunikujesz, wiedziała na 100%, jak ma być wykonany dany model, to zdecydowanie potrzebujesz rysunków technicznych odzieży.  Będziesz mieć również narzędzie do egzekwowania wszelkich ustaleń z podwykonawcą, czyli wizualną prezentację tego, jak ma być dokładnie wykonany model. Rysunek techniczny odzieży to również skatalogowana forma know-how, czyli wiedza unikatowa o modelach odzieżowych, które powstały w ramach prowadzonej firmy/marki, którą wykorzystasz przy kolejnych kolekcjach.

rysunki odzieży do dokumentacji techniczno technologicznej

Na co zwrócić uwagę oceniając rysunek techniczny odzieży?

Można powiedzieć, że rysunki techniczne mają swoje standardy. Warto zwrócić uwagę na to, czy zawierają takie elementy jak:

 rysunek przodu i rysunek tyłu (jako minimum);

 zachowane proporcje sylwetki;

 obecność wszystkich linii modelowych (linii cięć);

 zróżnicowaną grubość linii;

 detale (suwaki, guziki, stebnowania);

 wrażenie przestrzeni (schematyczne linie drapowania, rozchodzenie się wzoru zgodnie z naturalnym układem na sylwetce);

 finalne akcenty podkreślające profesjonalne przedstawienie modelu (np. grubszy obrys, lekki cień wydobywający rysunek z przestrzeni,  nieregularność linii dająca wrażenie ruchu);

Moja wiedza i doświadczenie

Rysunki techniczne odzieżowe opracowuję w programie Adobe Illustrator, który pozwala precyzyjnie i profesjonalnie tworzyć rysunki wektorowe za pomocą linii. Ukończyłam studia licencjackie na uczelni VIAMODA w Warszawie, gdzie duży nacisk położony jest na aspekty produkcyjne odzieży w tym dokumentację techniczną oraz Kurs zaawansowany – projektowanie w przemyśle mody z zastosowaniem CAD/CAM w ramach projektu unijnego „Innowacje w przemyśle mody”. Opracowuję rysunki własnych projektów odzieżowych w ramach prowadzonej marki, jak i realizuje zlecenia dla firm zewnętrznych. Współpracuję również ze szkołą FORMA z Poznania, gdzie uczę rysunku odzieżowego na 2-dniowym warsztacie.

Możesz również zajrzeć do mojego portfolio z rysunkami technicznymi odzieży.

Jak wygląda proces współpracy?

Tworzę rysunki w oparciu o fizycznie dostarczone modele odzieżowe, zdjęcia pierwowzoru z detalami, czy schematyczne rysunki ręczne, które trzeba przerysować do komputera. Najpierw określamy wspólnie zakres projektu i czas jego realizacji. Wycena całego projektu uzależniona jest od ilości rysunków. Cena rysunku najprostszych modeli odzieżowych zaczyna się od 30 zł + VAT za sztukę. Im bardziej skomplikowane rysunki, tym cena jest wyższa. Po akceptacji kosztorysu i podpisaniu zlecenia zabieram się do pracy. Finalne rysunki przesyłam w formie plików JPG (każdy rysunek w oddzielnym pliku) lub w innej ustalonej formie, zgodnie z wymaganiami.

dokumentacja techniczna modelu odzieżowego

Jakiego typu rysunki techniczne do tej pory opracowywałam:

 do prac dyplomowych;

 modeli produkcyjnych do rozmów ze szwalnią, wzorcownią, konstruktorem szablonów odzieżowych, do dokumentacji technicznej;

 szwów odzieżowych;

 dla rzecznika patentowego do ochrony projektu jako wzór przemysłowy;

 projekt odzieżowy w różnych wersjach kolorystycznych i wzorach jako narzędzie sprzedażowe do rozmów z buyerami (tj. kupcami mody);

Zapytaj o wycenę

Jeśli potrzebujesz wycenę opracowania rysunków technicznych odzieżowych do Twojego projektu, to wyślij mi zapytanie na mail marta.janicka@murky.pl lub zadzwoń +48501604884. Opisz krótko na czym polega zadanie i najlepiej prześlij przykładowe zdjęcia modeli.

Cenę rysunku określam w zależności od stopnia jego skomplikowania. Przy większych zleceniach oferuję rabaty. Cena rysunku dla najprostszych modeli odzieżowych zaczyna się od 50 zł + VAT za sztukę.