Książki o projektowaniu mody, które warto zdobyć

Sprawdź najlepsze książki o projektowaniu odzieży, które posiadam w swojej biblioteczce. Interesujesz się projektowaniem mody i szukasz książki, którą warto kupić? A może chcesz uporządkować wiedzę z zakresu projektowania odzieży?

Dziś opiszę trzy książki, które warto mieć na półce w pracowni.

Zdobywanie wiedzy z obszaru, w którym chcemy być ekspertem wymaga czasu. Ponadto projektowanie odzieży jest procesem złożonym i wymusza poznanie wiedzy z wielu obszarów jednocześnie. Podam teraz trochę informacji na temat samego procesu projektowania i publikacji, dzięki którym można lepiej wszystko zrozumieć.

Dlaczego warto zainwestować w książki o projektowaniu mody

Dla mnie książki o projektowaniu mody mają wiele zalet:

  • Pokazują proces krok po kroku, więc dokładnie wiemy jak wygląda cała droga opracowania koncepcji.
  • Wzbogacone są obrazkami i zdjęciami, co bardzo ułatwia zrozumienie często dość abstrakcyjnych pojęć, które trudno sobie wyobrazić.
  • Zawiera wypowiedzi konkretnych osób – ekspertów z branży – które własnymi słowami opisują proces i jego zagadnienia.
  • Inspiruje i motywuje do pracy twórczej.

W tytule napisałam, że będę mówić o książkach, które warto zdobyć. Niestety dwie z nich to publikacje, które nie są już dostępne w księgarniach.

Trzeba się troszkę pogimnastykować, aby je dostać, pożyczyć lub odkupić. Jeśli Ci na tym zależy, to śledź takie portale jak allegro i olx, popytaj w antykwariatach, poszukaj w bibliotekach i bądź cierpliwy.

Z mojej biblioteki wybrałam trzy książki, do których warto zajrzeć.

Książki o projektowaniu mody, które polecam

Moda. Koncepcja i realizacja projektu (S. Seivewright) – Wydawnictwo PWN

książka projektowanie odzieży proces kreatywny

Jeśli jednym zdaniem chciałabym powiedzieć, o czym jest ta książka, to powiedziałabym „o procesie twórczym projektowania kolekcji”.’

… proces badawczy powinien nie tylko dostarczać ci wielu użytecznych informacji, lecz także sprawiać przyjemność.

Książka główny nacisk kładzie na proces artystyczny, który jest poszukiwaniem i pogłębianiem wybranego tematu, z którego finalnie rodzi się kolekcja mody. Ponadto chodzi głównie o kreatywny aspekt procesu, oryginalność, indywidualne przetwarzanie informacji i przekształcenie ich z dzieło artystyczne.

Poszukiwanie inspiracji przypomina prowadzenie dziennika lub pamiętnika.

Zawartość książki o projektowaniu rozdział po rozdziale

W pierwszym rozdziale dowiesz się, co to jest brief projektowy. Co więcej zrozumiesz, dlaczego tak ważnym procesem tworzenia kolekcji jest proces poszukiwań inspiracji i pogłębiania wiedzy na wybrany temat (ang. research). Będziesz wiedzieć, na które aspekty masz przede wszystkim zwrócić swoją uwagę. Natomiast wszystko, co zaczniesz zbierać uporządkujesz w kilka konkretnych podtematów.

W drugim rozdziale dowiesz się, gdzie szukać inspiracji. Dzięki temu zrozumiesz, dlaczego projektant musi mieć wiedzę przekrojową z historii sztuki. Dlatego już nie będzie Cię dziwić, że proces zbierania inspiracji trwa tak długo. A dodatkowo uświadomisz sobie, dlaczego projektant nie tylko wie to, co się dzieje w modzie. Ma też oczy szeroko otwarte na inne pokrewne dziedziny projektowania, kulturę i sztukę.

Trzeci rozdział uczy analizowania materiałów. Odszukaj marzenia o prowadzeniu szkicownika projektanta! Bo teraz właśnie zrozumiesz, jak możesz porządkować inspiracje za pomocą konkretnych technik. Dzięki temu nauczysz się, jak z wybranych elementów tworzyć plansze koncepcyjne (tzw. moodboard), a już samo oglądanie przykładowych stron i zdjęć da Ci dużo motywacji do pracy.

[Jeśli chcesz zobaczyć, jak łatwo można przygotować moodboard w Canva, to zajrzyj do wpisu: Jak szybko zrobić moodboard w aplikacji Canva?]

Kolejny rozdział, to praca z manekinem. Chociaż nie jest to jeszcze opracowywanie konkretnych modeli kolekcji, ale chodzi bardziej o przełożenie inspiracji na formę trójwymiarową. Czyli w dalszym ciągu jest to spontaniczny proces twórczych poszukiwań oraz analizowanie krytycznym okiem efektów w przestrzeni i dokumentowanie wszystkich działań.

W końcu dochodzimy do procesu projektowania. Zaczniesz tworzyć koncepcje z uwzględnieniem całej listy (10!) elementów projektu. Co więcej dowiesz się, jak rozwijać kolekcje o nowe modele zachowując jej spójny charakter. A także jak z 100 szkiców wybrać te 10 najlepszych.

Na koniec dowiesz się, jak najlepiej zaprezentować swoją kolekcję. Jaki rodzaj rysunków wybrać, aby oddać jej charakter. Kiedy musisz się posłużyć rysunkiem technicznym. Jakie narzędzia mogą Ci ułatwić pracę.

W tym miejscu cały proces przedstawiony w książce się urywa. Tak naprawdę nie ma już nic na temat opracowania kolekcji, odszywania pierwowzorów, przygotowania do produkcji. W wersji angielskiej z tej serii dostępne są również książki prezentujące dalsze etapy prac projektanta.

Spis treści:
  1. Poszukiwania: co i jak?
  2. Gdzie szukać inspiracji?
  3. Analiza zebranych materiałów
  4. Praca w trzech wymiarach
  5. Od twórczych poszukiwań do projektowania
  6. Prezentacja pomysłów

Podstawy projektowania odzieży (E. Fałkowska-Rękawek) – Wydawnictwo WSiP

książka do projektowania mody podręcznik

Ta książka jest typowym podręcznikiem dla szkół odzieżowych. To znaczy, że jest uporządkowana, podzielona na porcje materiału, zawiera definicje pojęć, pokazuje różnego rodzaju schematy.

Rysunki nie są zbyt nowoczesne, ale w jasny i przejrzysty sposób prezentują poruszane kwestie. Co więcej książka pokazuje konkretne przykłady różnych pojęć, które należy zrozumieć przy projektowaniu odzieży, np. kompozycja, teoria barw, style odzieżowe, linia w ubiorach, podziały liniowe itp. Tłumaczy krok po kroku jak tworzy się szkice żurnalowe, a jak rysunki techniczne.

Muszę stwierdzić, że to solidna porcja uporządkowanej wiedzy. Czyli przede wszystkich nacisk jest położony na przedstawienie w wyczerpujący sposób wszystkich narzędzi, jakimi dysponuje projektant i świadomym ich stosowaniem w pracy.

Wyczerpująco porusza temat niuansów tak ważnych w procesie projektowania. Nie musimy bazować jedynie na intuicji, ale świadomie korzystać z całego spektrum narzędzi. Dlatego jest doskonałym uzupełnieniem pierwszej opisywanej książki, gdyż główny nacisk położony jest na wiedzę praktyczną, blisko konsumenta, a nie artystyczny proces twórczy.

Spis treści:
  1. Wiadomości wstępne – elementy plastyki w odzieżownictwie
  2. Liternictwo
  3. Podstawy rysunku technicznego odzieży
  4. Rysunek odręczny (postać ludzka i ubiór; linia i przestrzeń)
  5. Kolorystyka – tajemnice barw i zastosowań kolorystycznych w ubiorze
  6. Szkice, rysunki żurnalowe, formy malarskie w odzieżownictwie. Materiały, techniki, farby.
  7. Ubiór współczesny – formy i style
  8. Projektowanie odzieży – zasady
  9. Projektowanie ubiorów dla różnych typów figur
  10. Ubiór komplementarny – zestawienie i dostosowanie form i barw do typu urody i wieku
  11. Moda i czasy – przegląd historycznych form ubiorów

Moda. Projektowanie. (Sue Jenkyn Jones) – Wydawnictwo Arkady

projektowanie odzieży projektowanie mody książki

Ta książka, jak czytamy we wprowadzeniu, jest kierowana do ambitnych studentów i entuzjastów mody. Ma charakter poradnikowy.

Na początku dowiemy się, jakie cechy jako człowiek powinien posiadać projektant mody i jak wygląda nauka w szkołach projektowania.  Cała historia o projektowaniu zaczyna się od zakreślenia kontekstu – ubiór jest zawsze związany z tym co się dzieje w świecie. Trzeba być świadomym kalendarza mody i cyklu życia modnych trendów.

Dalej książka porządkuje informacje na temat produkcji odzieży, segmentacji rynku, ceny i jej cyklu życia. Po tym rozdziale będziemy mieć większą świadomość, jak jest zorganizowany rynek mody na świecie.

Kolejny rozdział przechodzi do tematu rysunków, proporcji ciała i przedstawiania projektu odzieżowego.

Obszerny rozdział poświęcony jest materiałom, z uwzględnieniem teorii kolorów, włókien i splotów. Dowiemy się z niego, jak wygląda proces projektowania produktu w świecie mody. Dodatkowo uporządkujemy wiedzę o producentach i dystrybucji materiałów odzieżowych na rynku.

Kolejny rozdział prezentuje temat pracy w pracowni. Dowiemy się, jakie narzędzia są wykorzystywane, jak należy dokonać miary ciała ludzkiego, jak tworzone są szablony odzieżowe i jak modelowane są one do konkretnego projektu odzieżowego. Tu więcej miejsca jest poświęcone całemu procesowi tworzenia projektu fizycznego – odszycia pierwowzoru.

Przedostatni rozdział skupia się na procesie związanym z projektem. Bierze pod uwagę praktyczne tematy, które należy uwzględnić, jak wybór materiałów, czy kosztorysowanie. Wszystko raczej w kontekście kolekcji dyplomowej przygotowywanej na zakończenie studiów niż kolekcji komercyjnej.

Ostatni rozdział pokazuje, co należy zrobić po ukończeniu szkoły, aby dostać satysfakcjonującą pracę w branży. Prezentuje szerszy aspekt miejsc, gdzie projektant może pracować w obszarach produkcyjnych i marketingowych związanych z branżą mody.

Dlaczego dodałam tę pozycję do listy książek o projektowaniu

Z mojego punktu widzenia, ta książka nie daje konkretnych narzędzi, ale opowiada pewną historię na czym polega praca projektanta mody. Na pewno może być ciekawą pozycją dla kogoś, kto się zastanawia, czy ten temat go faktycznie interesuje. Dobrze porządkuje wiedzę dotyczącą branży i jej struktury. Dodałam ją jako trzecią pozycję, bo uzupełnia pozostałe dwie. Moim zdaniem warto mieć ogólne pojęcie o branży, żeby lepiej ją rozumieć i lepiej w niej funkcjonować.

Spis treści:
  1. Kontekst
  2. Od producenta na rynek
  3. Ciało
  4. Kolory i materiały
  5. W pracowni
  6. Projekt
  7. Końcowa kolekcja i co potem

Jako jedyna z opisanych książek, ta jest w dalszym ciągu dostępna w sprzedaży. Możesz ją znaleźć na stronie wydawnictwa Arkady: https://www.arkady.info/. Cena ok. 55 zł.

Podsumowanie

Zaproponowane trzy pozycje z mojej biblioteczki to trzy bardzo różne książki, które poruszają temat projektowania mody w zupełnie inny sposób. Starałam się tak je dobrać, aby wzajemnie się uzupełniały i dały solidną, uporządkowaną porcję wiedzy.

Jeśli znasz książkę z projektowania mody, którą możesz mi polecić, to napisz w komentarzu albo wyślij mi maila. Chętnie dowiem się, z czego Ty czerpiesz wiedzę o projektowaniu odzieży.

Zapisz się na newsletter. Bez obaw. Twój e-mail będzie bezpieczny. Bądź na bieżąco z nowościami!
Loading

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem