Szyję maskę na twarz

Szukasz wykroju na maskę na twarz, tak jak ja szukałam kilka dni temu?

Przyszedł ten dzień, kiedy musiałam usiąść do maszyny i uszyć maskę dla siebie. Ściągnęłam więc wykrój z internetu i odszyłam pierwszą sztukę.
Ale okazała się mała i w bardzo dziwnym kształcie.

Postanowiłam w takim razie poszukać innego wykroju. Zaczęłam się mu przyglądać i doszłam do wniosku, że efekt też może mi nie odpowiadać.

W końcu postanowiłam zrobić swój prototyp.

Co to jest prototyp?

Może nie każdy wie, ale prototyp to pierwsze odszycie projektu odzieżowego. Czasami trzeba przejść przez kilka prototypów, aby uzyskać pożądany efekt.

To nie jest tak idealnie, że projektant zaprojektuje, konstruktor stworzy konstrukcję, krawcowa uszyje i mamy pierwszy model.

Czasami takich poprawek może być kilka tur, bo dopiero na sylwetce widać jak wszystko leży, jakie są proporcje. Wtedy dopiero poprawia się projekt i w ten sposób on ponownie wraca do odszycia, konstruktor wprowadza poprawki na szablonach, krawcowa odszywa. I znowu mamy kolejną fazę oceny.

Ale wykorzystując program do projektowania mody 3D, ilość takich koniecznych zmian można znacznie zminimalizować. Nie mówię, że do zera, ale na pewno w znacznym stopniu.

Projektowanie na awatarze

W programie do projektowania mody w 3D można projektować bezpośrednio na ciele awatara. To przypomina trochę upinanie na manekinie. Tutaj rysuje się linie cięcia bezpośrednio na sylwetce, a następnie tworzy z nich szablony.

Takie narzędzie idealnie sprawdza się do projektów z założenia noszonych blisko ciała. To właśnie narzędzie postanowiłam wykorzystać do zaprojektowania maski.

projektuję maskę na awatarze 3D, rysuję linie

[Więcej o wykorzystaniu 3D do projektowania odzieży możesz przeczytać w: Jak powstają moje wizualizacje odzieży 3D.]

Projektuję swoją maskę na twarz

Wybrałam więc damskiego awatara i zaczęłam rysować linie na twarzy, aby uzyskać efekt maski. Chodziło mi przede wszystkim o to, aby wszystko dobrze przylegało i było na tyle duże, żeby faktycznie zasłaniało twarz. Chciałam zrobić coś funkcjonalnego, wygodnego i … ładnego. Nie wiem, jak dla Ciebie, ale dla mnie efekt estetyczny jest istotny.

projektuję maskę na awatarze 3D

Symulacja na awatarze wyglądała dobrze. Patrzyłam również na parametry dopasowania i rozciągliwości materiału, które pokazują jak pracuje materiał.

Dodałam dodatki na szwy, nacinki, które miały mi pomóc w trakcie szycia i zaczęłam od uszycia pierwszego prototypu.

Pierwszy prototyp

Pierwszy prototyp przy szyciu pokazał momenty, które były trudne do wykonania. Maska jest relatywnie mała i składa się z 4 oddzielnych kawałków, więc nawet niewielkie łuki, czy przegięcia szyje się dużo trudniej.

Przyjęłam również dodatki na szwy o wielkości 1 cm, aby było mi łatwiej być dokładnym. 1 cm ma moja stopka do szycia, więc trzymając prawą stronę stopki z krawędzią materiału mam gwarancję, że szyję idealnie po linii szycia. Jeśli Twoja stopka ma inną szerokość, to warto sobie odpowiednio zmodyfikować wielkość szwów na moim szablonie.

Wprowadziłam odpowiednie zmiany na szablonie – wygładziłam niektóre łuki, powiększyłam wielkość materiału przykrywającego nos.

Drugi prototyp

Drugi prototyp wyszedł już bardzo dobrze. Maska wszędzie przylegała jak trzeba i nosek nie przeszkadzał. Testowałam również różne długości gumek. Okazało się także, że czasami, jak ktoś narzeka, że jest niewygodnie to tylko kwestia gumki. Nie może być ani za luźna ani za ciasna.

Dla kobiet przyjmuję długość 30 cm i dzielę na pół, więc na każde ucho wszywam 15 cm (na gotowo 14 cm, po odjęciu 1 cm na szew).

Dla nastolatków przyjmuję długość 28 cm i dzielę na pół, więc na każde ucho wszywam 14 cm (na gotowo 13 cm, po odjęciu 1 cm na szew).

Czasami, jak pani jest drobniejsza, to lepiej sprawdza się ta mniejsza maska. Zawsze też ręcznie można zaszyć gumkę. Ja wywracałam ją na lewą stronę , a następnie przeszywałam ponownie lewy i prawy brzeg o 0,5 cm bliżej środka maski.

Szyję maskę na twarz – krok po kroku

Przygotowanie

  1. Wykroić maskę, każdy element wykroju 4 razy ( Jeśli chcesz mieć obie strony maski uszyte w różnych kolorach, to wtedy każdy element 2 razy z każdego materiału oddzielnie).
  2. Przygotować gumkę o długości 30 cm (dla nastolatków 28 cm).
  3. Przygotować drucik o długości 10 cm (ja używam drucika do szycia gorsetów – fiszbina o grubości 3 mm).

Szycie każdej warstwy oddzielnie

  1. Zszywam środek maski (przykładam prawą stroną do prawej strony, przeszywam, szew 1 cm).
  2. Odwracam i przestebnowuję po prawej stronie (układam oba dodatki razem na jedną stronę, szyję ok. 1-2 mm od szwu).
  3. Doszywam jeden bok (składam materiał prawa strona z prawą, szew 1 cm).
  4. Odwracam i przestebnowuję na prawej stronie (układam oba dodatki razem na jedną stronę, szyję ok. 1-2 mm od szwu).
  5. Doszywam drugi bok (składam materiał prawa strona z prawą, szew 1 cm).
  6. Odwracam i przestebnowuję na prawej stronie (układam oba dodatki razem na jedną stronę, szyję ok. 1-2 mm od szwu).
  7. Doszywam gumki (rozcinam całą długość na dwie części, układam krawędzią do krawędzi maski w odległości ok. 1 cm od górnej i dolnej krawędzi i doszywam do boków, szew ok. 9 mm, tak żeby potem nie był widoczny po wywróceniu).
  8. Powtarzam punkty 1-6 powyżej dla drugiej warstwy maski (w ten sposób mam dwie takie same warstwy, na jednej są wszyte gumki, ja zazwyczaj bardzo ostrożnie odcinam jeszcze nadmiar szwów na obu warstwach maski dla tych szwów pionowych).

Zszywanie całości

  1. Składam obie warstwy maski prawą stroną do prawej, gumki układam na płasko do środka, szyję na około zaczynając od dołu, szew 1 cm (na dole zostawiam symetryczny otwór do wywrócenia maski, uważam żeby nie przeszyć gumek przez przypadek, odsuwam je w trakcie szycia od krawędzi dolnej i górnej).
  2. Jeśli chcę dodać drucik, to go teraz doszywam (na górnej krawędzi, ja naszywam fiszbinę bezpośrednio na szew, ale można też zrobić malutki tunel, jeśli ktoś używa innego rodzaju drutu).
  3. Nacinam rogi szwów, żeby lepiej całość układała się po wywróceniu albo odcinam nadmiar szwu przy górnej i dolnej krawędzi.
  4. Następnie wywracam maskę na prawą stronę, układam, przymierzam.
  5. Jeśli wszystko pasuje, zawijam krawędzie przy otworze do środka i zamykam przeszywając po wierzchu, szew ok. 0,5 cm od krawędzi.

maska na twarz instrukcja szycia krok po kroku

Chcę otrzymać wykrój maski z instrukcją

* pola obowiązkowe

Zaznaczając pole poniżej wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji ode mnie.

Możesz zrezygnować w każdym momencie (klikając link w mailu lub pisząc do mnie bezpośrednio na hello@murkydesign.pl).


Podsumowanie

Maska jest wygodna. Szyję ją najczęściej z dwóch różnych materiałów. Ja używam głównie tkanin bawełnianych. Doszywam gumki o szerokości 6 mm.

Maskę przed pierwszym użyciem piorę w wodzie z mydłem. Noszę ją maksymalnie do 30 minut i po każdym użyciu piorę ręcznie w wodzie z mydłem (min. 20 sekund).

Każdy z moich domowników ma dwie maski i używa ich na zmianę.

szyję maskę na twarz darmowy wykroj

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem