Wzór dla drukarni tkanin/dzianin

Opracuję wzór w formie raportu dla drukarni tkanin i dzianin

Przygotuję dla Ciebie plik graficzny tj. wzór dla drukarni tkanin i dzianin, który tylko prześlesz do druku i za kilka dni będziesz się cieszyć próbką swojego własnego materiału. Mogę też przekształcić plik graficzny w taki, który będzie odpowiednio wydrukowany na materiale, czyli stworzyć odpowiedni raport wzoru. Tak, że powielony na dużej powierzchni łączyć się będzie gładko w jedną wielką powierzchnię zadruku.

(Jeśli nie jesteś pewny, co to jest raport wzoru, to przeczytaj mój wpis Projektowanie wzoru, czyli co to jest raport?)

przygotowanie raportu wzoru dla drukarni tkanin dzianin

Jak opracować wzór dla drukarni tkanin/dzianin?

Każda drukarnia ma swoje wymagania dotyczące opracowania pliku do druku na materiałach. Tam znajdują się wszystkie wytyczne zapisane w dziwnym żargonie grafików typu DPI, JPG, TIFF, PDF, CMYK, RGB, min PX, max MB, profil kolorystyczny itd. Nie każdy musi być ekspertem od tego tematu, dlatego może to początkowo trochę onieśmielać. Ja kontaktuję się z drukarnią i pytam o szczegółowe wymagania albo szukam specyfikacji technicznej na stronie www. Czasami oficjalna informacja to jeden temat, a w trakcie rozmowy może się okazać, że są również dostępne inne rozwiązania.

 

O czym należy pamiętać przy przygotowywaniu wzoru dla drukarni tkanin i dzianin?

Wielkość pliku projektu wzoru na materiał tekstylny

Drukujemy na dużej powierzchni i w sytuacji, gdy oczekujemy wydruku raportu wzoru np. rozmiaru 50cm x 50 cm, to należy opracować plik, który po wydruku w skali 1:1 będzie mieć dokładnie takie wymiary. Czyli pracujemy od razu na pliku o wymiarach docelowych. Jest to istotne zwłaszcza przy plikach typu zdjęcie (tzw. plikach rastrowych), które może nie mieć tak wysokiej rozdzielczości przez co uzyskamy efekt rozmycia. Najbezpieczniej jest pracować na plikach opartych na krzywych (tzw. plikach wektorowych), gdyż można je łatwo i bezstratnie powiększać do dowolnych rozmiarów. Często też z plików rastrowych robi się pliki wektorowe, chociaż nie w każdym wypadku jest to możliwe.

Rozdzielczość pliku projektu wzoru na materiał tekstylny

Rozdzielczość mówi o gęstości pikseli na wydruku. Jeśli rozdzielczość będzie zbyt niska gołym okiem będzie można wyodrębnić poszczególne pixele. Najoptymalniej byłoby pracować na plikach, które mają nawet 300 DPI, ale zazwyczaj 150 DPI przynosi równie dobre rezultaty. Wszystko należy dokładnie sprawdzić w wymaganiach drukarni.

Waga pliku projektu wzoru na materiał tekstylny

Duże pliki o skomplikowych grafikach mogą mieć wagę nawet powyżej 100 MB, więc nie da się ich przesłać mailem. Zazwyczaj drukarnia dobrze radzi sobie z plikiem umieszczonym w chmurze, który można ściągnąć (np. Dropbox, czy Google Drive) albo udostępnia swój serwer FTP, na którym należy umieścić plik produkcyjny. Warto również do każdego pliku produkcyjnego dołączyć plik poglądowy, który łatwo i szybko można otworzyć i sprawdzić bez dodatkowych programów graficznych, np. PDF, JPG. Tam pokazujemy, jak wygląda wzór, jak go nazywamy, jakie ma kolory, jakie jest zamówienie. To bezpieczne ustalenie, które zminimalizuje sytuacje błędów ludzkich, a one zawsze mogą się zdarzyć.

sformatowanie projektu wzoru na materiał tekstylny

Kolory i wersje kolorystyczne zaprojektowanego wzoru na materiał tekstylny

Warto wiedzieć, że kolor na monitorze i kolor wydrukowany mogą się różnić. Po pierwsze każdy monitor wyświetla inaczej kolory. Aby faktycznie dwie osoby miały dokładnie ten sam kolor na monitorze, należy je skalibrować, co robią specjalistyczne firmy do tego dedykowane. Dlatego nie ma co się przejmować, że zielony miętowy na jednym monitorze wygląda zbyt szaro na drugim monitorze. Tak się może zdarzyć. Najważniejszy jest wydruk. Na próbnym wydruku będzie od razu wiadomo, czy jest to ten odcień, o który chodziło.
Projektowany wzór na materiał tekstylny może również być przygotowany w różnych wersjach kolorystycznych. Paleta kolorów całkowicie odmienia charakter wzoru i ze słodkich kwiatuszków może zrobić rockowy pazur. Dlatego wszystkie te aspekty muszą być brane pod uwagę na etapie przygotowania.

Czy trzeba zrobić wydruk próbny?

Zdecydowanie polecam wykonać wydruk próbny każdego planowanego wzoru. Zazwyczaj wystarczy ok. 1-1,5 metra wydruku.

Należy sprawdzić czy spełnione są następujące wymagania:

  • raport wzoru układa się na styk i nie ma błędnych krawędzi
  • kolor jest finalnie taki, jak oczekiwany
  • wielkość raportu nam pasuje
  • jakość wydruku jest prawidłowa i nie ma żadnych skaz
  • czerń jest faktycznie czarna

Ważne jest sprawdzenie czerni na materiale. Czasami drukarni nie udaje się uzyskać pełnej ciemnej czerni. Nie należy niepotrzebnie ryzykować, tylko faktycznie sprawdzić wydruk. Jeśli drukarnia nie chce wydrukować próby, to jest to dziwna sytuacja. Czasami niestety wydruki próbne są dużo dużo droższe niż wydruki produkcyjne. Na szczęście rynek drukarni robi się coraz bardziej konkurencyjny, więc warto poszukać takiej, która nie będzie robić problemów nawet z niewielką ilością.

opracowanie wzoru do druku na tkaninie

Moja wiedza i doświadczenie

Na co dzień projektuję i opracowuję wzory graficzne do druku na tkaninach i dzianinach. Robię to od 2015 roku. Tworzę duże raporty (zazwyczaj o wielkości ok. 50cm x 100 cm), gdyż jako projektant preferuje duże, silnie oddziałujące wzory. Sprawdzałam druki zarówno na dzianinach jak i tkaninach, na materiałach naturalnych, poliestrze czy jedwabiu. Projekty moich autorskich wzorów możesz obejrzeć w moim Portfolio albo na moim Instragramie.

Jak wygląda proces współpracy?

Aby dobrze zrealizować zadanie potrzebuję znać szczegóły projektu. Pytam o drukarnię i jej wymagania techniczne dotyczące plików produkcyjnych. Ustalamy jak duży ma być raport. Czasami testujemy jego wielkość na wydruku papierowym, aby uzyskać efekt wielkości 1:1. Wycena projektu zależy od stopnia jego skomplikowania. Zazwyczaj przeformatowanie wzoru i opracowanie pliku dla drukarni to koszt od 150 zł + VAT za jedną wersję kolorystyczną. Po akceptacji kosztorysu i podpisaniu zlecenia zabieram się do pracy. Finalne pliki przesyłam w wymaganym formacie (każdy wzór i wersja kolorystyczna w oddzielnym pliku) lub w innej ustalonej formie, zgodnie z oczekiwaniami.

Jakiego typu pliki do tej pory opracowywałam:

na szerokość materiału, ale o powtarzalnym raporcie pionowym,

w formie raportu w kształcie prostokąta, które powielone zostają na powierzchni materiału i tworzą pełny wzór

do druku pod apaszki, czyli pliki o określonym wymiarze produktu finalnego (np. z wkomponowanym dodatkowo logo i hasłem)

Zapytaj o wycenę

Jeśli potrzebujesz wycenę opracowania pliku graficznego dla drukarni tkanin/dzianin do Twojego projektu, to wyślij mi zapytanie na mail marta.janicka@murky.pl lub zadzwoń +48501604884. Opisz krótko na czym polega zadanie i najlepiej prześlij przykładowe zdjęcie/plik graficzny.

Pamiętaj, że musisz mieć prawa do używania grafiki/wzoru, inaczej będziesz łamać ustawę o prawie autorskim.