Jak szybko zrobić moodboard w aplikacji Canva?

Zastanawiasz się, jak zrobić moodboard i jakich narzędzi użyć? W tym wpisie dowiesz się do czego służy moodboard i jak można go przygotować w kilka minut.

Co to jest moodboard?

Moodboard, mood board lub tablica inspiracji, to kolaż, który zawiera obrazki, teksty, materiały, szkice, próbki. Przygotowuje się go, aby wizualnie przedstawić pewną koncepcję. W projektowaniu odzieży możemy tutaj mówić o koncepcji kolekcji, czy projektu odzieżowego.

Ale moodboard wykorzystuje się również w innych dziedzinach takich jak fotografia, projektowanie wnętrz, grafika.

Jeśli pomyślimy o pewnej kreatywnej idei, którą chcemy przekazać, to oczywiście możemy ją opisać słowami. Ale co, gdy nasz rozmówca może mieć inne wyobrażenie niż my? Jeśli zaprezentujemy pomysł w sposób wizualny, to na pewno będzie mniejsze ryzyko błędu w komunikacji.

Moodboard, styleboard, colorboard… – nie za dużo tych board’ów?

Można powiedzieć, że tablica inspiracji jest jedna. Moodboard jest najbardziej abstrakcyjny i ogólny. Tam można włożyć wszystko. Dla projektanta może stanowić miejsce zbioru wszystkich myśli związanych w pewnym projektem.

Taki moodboard jest zazwyczaj w postaci tablicy korkowej lub tablicy magnetycznej, na której łatwo można umieścić skrawki inspiracji. Może być też w formie roboczego szkicownika.

Styleboard jest bardziej konkretny, to moodboard związany ze stylem. Tam będzie można zobaczyć konkretne stylizacje – odzież i akcesoria, które mają przekazać konkretny styl ubierania się.

Colorboard dotyczy koloru. Czyli cała tablica inspiracji poświęcona jest jednej wybranej barwie albo całej palecie barw ze sobą zestawionych.

Moodboard opracowany na komputerze

Zanim zaczniemy tworzyć moodboard potrzebujemy inspiracji. Warto przeznaczyć na to trochę czasu, bo proces poszukiwania inspiracji jest bardzo ciekawy i rozwijający. Czasami pierwsze proste rzeczy, które znajdziemy zainspirują nas do dalszych poszukiwań. Jakaś początkowa idea zostanie zmodyfikowana i przekształcona. Narodzi się nowy pomysł. Tutaj nie ma dobrych i złych rozwiązań. Trzeba po prostu dać się prowadzić poprzez myśli, uczucia, wrażenia. A do tego potrzeba trochę czasu…

Ja zazwyczaj inspiracji szukam na Pinterest. Tworzę tam tablice z konkretnymi tematami, które mnie interesują. Jeśli chciałbyś obejrzeć moje zbiory na Pinterest, to zajrzyj na mój profil Marta Janicka – murkydesign.pl.

Najbardziej podoba mi się, że po zapisaniu kilku zdjęć, codziennie dostaje nowe pomysły, które są zbliżone do tego, co już mam. Mogę je zapisać lub odrzucić. I tak proces budowania tablicy właściwie dzieje się bez żadnego wysiłku.

Najszybsza aplikacja do tworzenia moodboardów

Najszybszym narzędziem do tworzenia moodboardów jest Canva. Canva jest prostym programem graficznym dostępnym z stronie www, który pozwala szybko i sprawnie tworzyć ciekawe wizualnie kompozycje. Dodatkowo zawiera sporo gotowych szablonów do wykorzystania. Ponadto ma zdefiniowane odpowiednie wielkości grafik, np. na portale społecznościowe typu Facebook, Pinterest, Instagram itd.

Utworzenie nowego konta w Canva

Wchodzimy na stronę www.canva.com.

canva strona główna aplikacji

W formularzu po lewej podajemy swoje dane i rejestrujemy się. Ja wybrałam formę logowania się poprzez Google.

canva zarejestruj się

Następnie logujemy się do aplikacji.

canva wybieramy format

Wybór formatu i załadowanie własnych zdjęć

Na głównym ekranie wybieramy po prawej [Przeglądaj wszystkie] i z listy dostępnych formatów w kategorii [Osobiste] wybieramy kolaż zdjęć.

Na górze możemy nazwać swój projekt.

canva nadajemy nazwę pliku

Aplikacja automatycznie zachowuje wszystkie zmiany na bieżąco. Jeśli chcemy na pewno zapisać projekt w tym danym momencie. Z górnego menu po lewej wybieram [Plik] i dalej [Zapisz].

Zaczynam pracę z projektowaniem.

Wybieram kolor tła. Jeśli klikniemy [+] to będziemy mogli wybrać dowolny kolor z palety albo podać kod koloru HEX. Ja wybrałam delikatny szary kolor z dostępnej palety barw.

[Jeśli nie wiesz co to jest HEX, to zajrzyj do wpisu na temat tworzenia palety kolorystycznej: Jak stworzyć paletę kolorystyczną? Tam pod koniec tłumaczę, co to jest RGB, CMYK i HEX.]

canva wybór koloru tła

Teraz musimy zrobić siatkę, który ułatwi nam tworzenie tablicy inspiracji, czyli moodbord. Po lewej stronie muszę wybrać [Elementy], [Siatki] i [Wszystko].

canva menu z wyborem opcji graficznych

Ja zdecydowałam się na taki układ. Żeby uzyskać efekt dodatkowej ramki złapałam narożnik i delikatnie zmniejszyłam szablon.

canva wybrana siatka do budowania tablicy inspiracji moodboard

Teraz musze załadować wszystkie zdjęcia inspiracji. Idę do [Przesłane] i wybieram [Prześlij obraz]. Wybieram odpowiedni katalog z mojego dysku i trzymając CTRL zaznaczam wszystkie zdjęcia.

canva dodajemy własne grafiki

Tworzenie kompozycji typu moodboard krok po kroku

Po załadowaniu wszystkich zdjęć przeciągam je odpowiednio do obszaru po prawej w pola siatki.

canva dodanie własnych zdjęć

W ten sposób buduję kompozycję. Jeśli jakieś zdjęcie ma być jednak umieszczone w innym miejscu, to ponownie je przeciągam z listy po lewej stronie w nowe pole po prawej.

canva funkcje w górnym pasku

Na górnym pasku mogę skorzystać z dodatkowych opcji.
Przytnę jedno ze zdjęć. Wybieram zdjęcie i klikam [Przytnij].

canva jak zmienić wielkość grafiki w polu

Pojawiają się białe koła, które oznaczają narożniki zdjęcia. Mogę je teraz przesunąć i odpowiednio powiększyć zdjęcie. Jeśli chcę zmienić położenie zdjęcia, to klikam w zdjęcie i delikatnie przesuwam, tak aby produkt znalazł się w nowej pozycji. Na koniec wybieram [Gotowe] na górze, żeby zaakceptować zmiany.

Nie podoba mi się jeszcze odcień dwóch zdjęć. Zmienię je na czarno-białe. Klikam w zdjęcie i wybieram [Dostosuj]. Przesuwam pasek [Nasycenie] maksymalnie w lewo.

canva prosta obróbka zdjęcia

Dodanie palety kolorystycznej

Teraz dodam paletę kolorystyczną. Z grupy [Elementy] wybieram [Kształty] i skorzystam z koła. Najpierw koło pojawia się na mojej kompozycji bardzo duże. Trzymając je za rogi (małe białe kółka) zmniejszam do rozmiarów, jakie chcę uzyskać. Teraz szybko kopiuję to koło. Zaznaczam koło, wybieram CTRL + C, CTRL + V. Pojawia się drugie małe koło. Podobnie zrobię z trzecim.

Zmieniam kolor każdego koła i umieszczam je obok siebie na mojej kompozycji.

canva dodanie pola do palety kolorystycznej

Wprowadzenie tekstów

Teraz dodam napis, czyli tytuł kolekcji. Wybieram [Tekst] i przeglądam przykłady sformatowanych pól.

canva wybór czcionki

Klikam w wybrane. Pole tekstowe pojawia się teraz po prawej stronie. Klikam w każdy napis i zmieniam jego treść.

Zmieniam również wielkość czcionki wybierając z górnego menu strzałkę przy liczbie.

canva opcje tekstu projektowanie moodboard
canva opcje tekstu

Napis “Happy” zmieniam na “new collection”. Wielkość czcionki 42.
Napis „BIRTHDAY” na „ZIG-ZAG”. Wielkość czcionki 32.

Następnie żeby przesuwać każdy z napisów oddzielnie, w menu górnego wybieram [Rozgrupuj] po prawej. Teraz umieszczam każdy z napisów na górnym lewym zdjęciu.

Dodam jeszcze dodatkowo podpis. Z [Tekst] wybieram tym razem [Dodaj pole tekstowe]. Z menu górnego wybieram pierwszą strzałkę na prawo od nazwy czcionki. W pole czcionki wpisuję „Selima”, bo tak nazywa się pierwsza czcionka z wybranych wcześniej. Dodaje podpis, zmniejszam i przesuwam w prawy dolny róg.

canva wybór konkretnej czcionki z listy

Czcionka z nazwą kolekcji jest czarna, więc słabo widoczna na tle w zygzaki. Dodam więc kolorowe półprzezroczyste pole poniżej czcionki.

Jak można wykorzystać przezroczyste pole

Z menu po lewej wybieram [Elementy], dalej [Siatki] i biorę najprostszą siatkę z jednym polem. Ponieważ teraz zajmuje mi cały obszar przeznaczony na moodbard, chwytam za róg i odpowiednio zmniejszam. Z menu górnego wybieram ikonę szachownicy i przesuwam suwak na ok. 60%. Prostokąt zaczyna być przezroczysty. Zmieniam jego kolor na żółty.

canva przezroczystość pola

Teraz umieszczam to pole w miejscu napisów. Prostokąt znajduje się na samej górze i napisy są lekko żółte. Muszę go przesunąć do tyłu, pod napisy. Klikam w żółtą ramkę. W menu górnego wybieram [Pozycja] i klikam dwa razy [Do tyłu]. W ten sposób żółta ramka będzie znajdować się pod napisami.

Eksport kompozycji z aplikacji Canva na dysk komputera

Ostatnie krytyczne spojrzenie, czy wszystko jest ok i gotowe. Na koniec eksportuję moodboard do pliku.

canva eksportujemy plik na komputer

Klikam [Pobierz] i wybieram odpowiedni format:

  • PNG – format w wysokiej rozdzielczości np. do prezentacji
  • JPG – format w niskiej rozdzielczości np. do dodania na bloga
  • PDF – druk w wysokiej rozdzielczości, np. plansza, którą wydrukuję w punkcie druku

Moodboard jest już gotowy. Mogę teraz zajrzeć do katalogu pobrane. I oto jest!

moodboard dostępny w katalogu na komputerze

Podsumowanie

Jak widzisz przygotowanie prostego moodboardu może zająć zaledwie kilka minut. Wiem, że instrukcja krok po kroku może nie do końca być zrozumiała, więc zrobiłam też film: Jak zrobić moodboard w aplikacji Canva?

Miłego oglądania!

Daj mi znać w komentarzu, czy taka nowa forma wpisu Ci się podoba?


awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem