Program do konstrukcji odzieżowych – dlaczego warto zainwestować?

Jaki program do konstrukcji odzieżowych kupić, to pytanie, które stawia sobie wielu projektantów na różnym etapie rozwoju własnego biznesu.

Ponieważ często w początkowej fazie pracy nad marką, konstrukcje odzieżowe zleca się firmom zewnętrznym, nie wydaje się to ważna inwestycja. Ale współpraca z konstruktorem ma swoje dobre, jak i złe strony.

Zalety współpracy z biurem konstrukcji odzieżowych

Nie musimy inwestować w zatrudnienie konstruktora odzieży, a koszty opracowania konstrukcji są ponoszone tylko wtedy, kiedy tworzone są nowe modele odzieży. Korzystamy z wiedzy specjalisty, której możemy na razie nie posiadać.

Wady współpracy z biurem konstrukcji odzieżowych

Mamy ograniczone możliwości „uczenia się” i rozwoju marki. Budując stopniowo bazę projektów, budujemy własne know-how, czyli wartościową wiedzę. Możemy w oparciu o nią rozwijać własną firmę i własną markę. Dopracowywać projekty, aby lepiej układały się na sylwetce człowieka i chętniej były kupowane przez naszych klientów.

stylecad program do modelowania szablonów i ukladów kroju

Jeśli zlecasz konstrukcje odzieżowe firmom zewnętrznym zainwestuj w program do konstrukcji szablonów

Zlecając prace dotyczące konstrukcji odzieżowych firmom zewnętrznym jesteśmy w mojej ocenie pozbawieni możliwości magazynowania wiedzy o modelach, a także ewolucji, której były one poddawane. Czasami nawet projektant nie widzi i nie otrzymuje konstrukcji modeli, które zaprojektował. A rozstanie z podwykonawcą kolekcji równoznaczne jest z utratą wszystkiego, co do tej pory w ramach marki powstało i było sprzedawane.

Od samego początku należy zatem myśleć o sensownym sposobie kolekcjonowania informacji. Nawet, jeśli na tym etapie nie uważamy, że warto zainwestować w program do opracowywania konstrukcji odzieżowych i zlecamy prace dotyczące konstrukcji odzieży „na zewnątrz”.

szablony odzieżowe opracowane w programie illustrator

Z własnego doświadczenia wiem, że przechowywanie konstrukcji w formie papierowej jest dość niewygodne, a z czasem zajmuje coraz więcej miejsca i w końcu szablony odzieżowe zaczynają być tak zniszczone, że finalnie kończą w śmietniku. Dlatego właśnie preferuję i polecam przechowywanie konstrukcji odzieży w formie elektronicznej. Co bardzo ważne dodam, że przechowywanie informacji na dysku twardym dodatkowo obliguje nas do regularnego tworzenia kopii zapasowej, np. na innym dysku lub trzymania danych w chmurze (wspominam o tym, bo wiem, że wiele osób nie myśli o takich sprawach do momentu, kiedy wszystko utraci).

Jaki program do konstrukcji odzieżowych wybrać?

Jeśli zdecydujemy się na program komputerowy wspomagający tworzenie szablonów odzieżowych i ich modelowanie, to stajemy wtedy przed trudnym pytaniem, jaki tak naprawdę program do konstrukcji odzieży wybrać?

Na rynku istnieją różne możliwości:

  • programy CAD dedykowane do konstrukcji odzieży (np. Modaris/Lectra, Optitex, Inventex, Gerber, Gemini, StyleCAD)
  • programy wektorowe niededykowane do konstrukcji odzieży, ale umożliwiające tworzenie konstrukcji odzieżowych (np. Adobe Illustrator, Corel Draw)

Każdy z powyższych wyborów ma swoje wady i zalety:

system CAD dedykowany program do konstrukcji odzieży

program wektorowy

wysoka cena licencji + koszty umowy serwisowej* + koszty aktualizacji**

niższa cena licencji pudełkowej / przystępny koszt umowy SaaS (płatność za dostęp w trybie miesięcznym lub rocznym)

dedykowane funkcje odzieżowe przyspieszające pracę

brak dedykowanych funkcji odzieżowych przyspieszających pracę

automatyczne układy kroju z optymalizacją zużycia materiałów***

brak optymalizacji układów kroju

praca z modelem opartym na zdefiniowanej rozmiarówce (stopniowanie)

ograniczone funkcje pozwalające na symulację stopniowania

pliki typowe dla tego danego systemu (np. GBR, MDL, STY, ZIP), które wymagają rozszerzeń do konwertowania systemu jednego na drugi lub eksport do plików DXF/RUL

pliki typowe dla danego programu (np. AI, CRD), możliwość import/eksportu plików DXF

* umowa licencyjna nie zawsze występuje w ramach używania programu CAD, czasami jest to umowa określająca działania typu „help desk” płatna według stawki za 1 godzinę

** czasami aktualizacja jest w ramach umowy licencyjnej, ale najczęściej trzeba dodatkowo zapłacić za bardziej rozbudowaną i nowocześniejszą wersję tego samego oprogramowania

*** opcja modułu do automatycznego układu kroju jest zazwyczaj dodatkowo płatna

Która opcja jest dla mnie lepsza na moim etapie rozwoju?

Na pierwszy rzut oka widać, że pierwsze rozwiązanie jest rozwiązaniem drogim, ale jak to bywa z dedykowanym systemem tworzonym zgodnie z potrzebami branży, bardzo dobrze dostosowanym do specyfiki rynku. Drugie rozwiązanie jest rozwiązaniem przystępnym cenowo, ale nie różni się wiele od używania linijki, ołówka i nożyczek (w formie komputerowej).

Kiedy zdecydować się na inwestycję w system CAD (program do konstrukcji odzieży):

  • dysponujesz dużym budżetem inwestycyjnym w oprogramowanie dedykowane (ok. 15’000 zł i więcej);
  • tworzysz regularnie kolekcje/ofertę odzieżową;
  • zatrudniasz lub zastanawiasz się nad zatrudnieniem konstruktora odzieży na stałe;
  • zależy Ci na usprawnieniu mocy produkcyjnych zakładu;
stylecad program do stopniowania odziezy

Kiedy zdecydować się na inwestycję w program wektorowy (program do rysowania linii):

  • zlecasz opracowanie modeli na zewnątrz, ale chcesz wypracować bazę własnych sprawdzonych, dobrze skrojonych modeli;
  • nie masz miejsca na przechowywanie konstrukcji w formie papierowej;
  • chcesz móc korzystać wielokrotnie w tych samych konstrukcji odzieżowych (nie tylko w jednej kolekcji);
  • sam tworzysz konstrukcje odzieży do kolekcji;
  • produkujesz na mniejszą skalę;
  • szyjesz odzież na indywidualne zamówienie;
illustrator program do stopniowania odzieży

Co to są pliki DXF i RUL?

Typem pliku, który jest czytany przez każdy system CAD i system wektorowy jest plik o rozszerzeniu DXF. I jeśli zlecasz jakiejkolwiek firmie zewnętrznej pracę nad konstrukcją, to zapytaj, czy możesz również dostać swoją konstrukcję w takiej formie.

Plik DXF zawiera po prostu wszystkie linie, za pomocą których konstruktor stworzył szablony odzieżowe do twojego projektu.

Zazwyczaj biuro konstrukcyjne może Ci zaproponować również plik RUL. W tym pliku znajdują się reguły stopniowania wszystkich rozmiarów. Jeśli model został zestopniowany, to znaczy, że model bazowy został odpowiednio zmniejszony/powiększony, żeby pasować na pełny zakres rozmiarów (np. S, M, L, XL albo 34, 36, 38… itd.). Pliku RUL nie można zaimportować do programu wektorowego, więc jeśli istnieje taka możliwość, to poproś dodatkowo o pliki DXF dla każdego opracowanego rozmiaru oddzielnie.

Natomiast taki zestaw plików DXF i RUL możesz przekazać w następnej kolekcji do biura konstrukcyjnego, aby wprowadzono odpowiednie poprawki. Warto to zrobić, gdy wiesz, że szablony odzieżowe, które posiadasz, są sprawdzone i dobrze leżą na sylwetce człowieka i na pewno chcesz je wykorzystać w nowej kolekcji.

konstrukcja odziezy z systemu CAD przeniesiona do programu wektorowego illustrator

Podsumowując

Moim zdaniem na każdym etapie rozwoju marki należy zainwestować o program do konstrukcji odzieży. W ten sposób wykorzystujemy nowe technologie, które ułatwiają pracę. Dodatkowo posiadanie konstrukcji odzieżowych w formie elektronicznej pozwala nam korzystać z nich w kolejnych kolekcjach i optymalizuje przechowywanie.

Inwestycja w program dedykowany do tworzenia szablonów odzieżowych to znaczny wydatek. Dlatego mogę doskonale zrozumieć, że nie każdego na nią stać. Pomimo wszystko, polecam przemyśleć sprawę i zainwestować w program wektorowy. To pozwoli przynajmniej przechowywać konstrukcje odzieżowe w formie elektronicznej i budować bazę modeli. Czyli w dalszym ciągu będziemy posiadać przydatne (chociaż nie idealne) narzędzie zgodne z naszymi aktualnymi potrzebami.

Masz dodatkowe pytania? Zadaj je w komentarzu poniżej.

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem