wzory

Projektowanie wzoru, czyli co to jest raport?

projektowanie wzorów czyli co to jest raport

Aby zacząć projektować wzory pokrywające powierzchnię, należy zrozumieć pojęcie raportu wzoru.

Co to jest raport wzoru?

Raport wzoru to powtarzalny fragment wzoru, który można powielać na dowolnej płaszczyźnie i stworzy wrażenie, że jest to jedna całość. Nie dostrzeżemy żadnych wyraźnych granic.

Raport może być różnej wielkości, nawet od 1 centymetra kwadratowego do sporych powierzchni nawet ponad metr kwadratowy. Wszystko zależy od przeznaczenia projektowanego wzoru.

raport przyklad projektowanie wzoru

przykładowy wzór z zaznaczonym raportem

Sprzedaż raportów w sklepach w materiałami

Na pewno w sklepach z materiałami każdy zetknął się ze stwierdzeniem, że materiał sprzedawany jest na raporty, a nie ma metry bieżące. To wtedy, kiedy wzór zajmuje dużą powierzchnię i sam w sobie musi zostać odpowiednio zaprojektowany na sylwetce. Nie chcemy tutaj uzyskać złudzenia, że wzór dowolnie wypełnia powierzchnię, a wręcz przeciwnie chcemy wykorzystać wzór w projekcie, np. umieścić go przy krawędzi ubioru, albo wykorzystać jego regularność i ułożyć symetrycznie na sylwetce.

przykład raport projektowanie wzoru

przykładowy wzór z zaznaczonym raportem

Powielanie raportu w różny sposób

Tworząc raport konieczne jest myślenie o tym, jaki charakter finalnego wzoru chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na pewnej regularności to możemy powielić go na trzy standardowe sposoby:

1/ standardowy prosty, po angielsku nazywany jako „straight repeat”

Raport układa się w ten sposób, że zarówno w pionie, jak i w poziomie elementy tworzą linie.

raport prosty

ułożenie proste – raport tworzy wyraźną siatkę w postaci kolumn i wierszy

2/ przesunięty wiersz, po angielsku nazywany jako „brick repeat”

Raport układa się w poziomych liniach. Z tymże, każda następna linia przesuwa się o połowę szerokości raportu. Przypomina to mur zbudowany z cegieł, gdzie każda cegła to właśnie nasz raport.

raport przesunięty wiersz

przesunięty wiersz – raport układa się w wyraźne wiersze

3/ przesunięta kolumna, po angielsku nazywany jako „half-drop repeat”

Raport układa się w pionowych kolumnach. Gdzie każda następna kolumna przesuwa się w pionie o połowę wysokości raportu. Tak czasami musimy łączyć tapety. Każdy następny pasek musimy wkleić nie na równiej wysokości, ale lekko przesunięty w górę/w dół niż poprzedni pasek tapety.

raport przesunięta kolumna

przesunięta kolumna – raport układa się w wyraźne kolumny

Każdy z tych trzech rodzajów ułożeń może być również stosowany w projektowaniu wzorów na materiały.

Raport swobodny

Najwyższym stopniem wtajemniczenia i też najbardziej wymagającym rodzajem raportu jest tworzenie raportu swobodnego. To ostatni rodzaj powielania raportu. Ma on charakter kwadratu lub prostokąta, ale jest tak zaprojektowany, żeby po ułożeniu raportu w proste kolumny i wiersze nie będziemy w stanie dostrzec żadnej siatki, a jedynie powierzchnię zapełnioną wzorem.

Tutaj ważne jest dobre testowanie w trakcie projektowania, aby uniknąć sytuacji, gdy przez przypadek zostawimy gdzieś puste niepotrzebne przestrzenie lub elementy budujące wzór ustawią się w niezamierzone linie. Chodzi o zbudowanie dobrze wyważonego wzoru w sensie kompozycyjnym.

raport swobodny

raport swobodny – nie można wyznaczyć jasnych granic, gdzie zaczyna się i kończy raport


Podsumowując

Raport to najmniejszy powtarzalny element wzoru, który możemy ustawiać na cztery sposoby: standardowy prosty, przesunięty wiersz, przesunięta kolumna i swobodny. Ten ostatni jest najbardziej wymagający i daje największą swobodę przy projektowaniu.

Jeśli zainteresowało Cię projektowanie raportu i chciałbyś podpatrzeć, jak to robię w praktyce, to możesz poczytać dalej Krótka historia o projektowaniu wzoru.

 

Przykłady wzorów do zaprezentowania pojęcia raportu pochodzą ze strony:  graphicdesignjunction.com