Studiowanie mody na uczelni VIAMODA cz.1

Myślę, że jest wiele osób, które właśnie zastanawia się nad tym, gdzie warto podjąć studia z zakresu projektowania ubioru. Uczelni oferujących przygotowanie z tematyki projektowania odzieży jest już w Polsce aktualnie kilka. Czasami miejsce zamieszkania automatycznie determinuje wybór uczelni, ale bywa też, że dzisiejsi mobilni studenci nie mają nic przeciwko przeprowadzce, aby tylko mieć dostęp do lepszego programu nauczania.
Nie chcę oceniać programów szkół na podstawie informacji dostępnych w internecie, chociaż może w przyszłości warto by było stworzyć taki post. Bazując na swoim doświadczeniu mogę natomiast opowiedzieć, jak studiuje się w szkole wyższej VIAMODA mieszczącej się w Warszawie. Ukończyłam tę uczelnię w pierwszej grupie absolwentów, w 2016 roku. Dodatkowo minęło już kilka miesięcy od odebrania dyplomu, więc czas na wstępne podsumowanie tej inwestycji.

Status szkoły wyższej, czyli uzyskamy dyplom

VIAMODA ma status szkoły wyższej i po zakończeniu 3,5-letniej edukacji oficjalnie możemy się popisać wykształceniem wyższym – uzyskujemy licencjat z kierunku Wzornictwo o wybranej specjalizacji. Czy to dobrze? Ma to swoje wady i zalety. Status uczelni wyższej zobowiązuje do umieszczenia w programie pewnego zakresu materiału (czyt. przedmiotów) zgodnych w wymogami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Podobnie jak na regularnej uczelni państwowej, tak i w tym przypadku musimy zaliczyć określoną ilość punktów, które wynikają z godzin wykładów, ćwiczeń i egzaminów. Z jednej strony to dobrze, uczelnia musi spełniać określone standardy. Z drugiej strony – nie zawsze te standardy są adekwatne do aktualnych potrzeb rynkowych.

studia projektowanie odziezy

Organizacja studiów

Studia prowadzone są na różnych specjalizacjach i w dwóch trybach: dziennym i zaocznym. Z pełną ofertą można się zapoznać na stronie uczelni, więc nie będę tutaj o tym pisać. Specjalizację wybiera się po pierwszym roku studiów. Ja zdecydowałam się na Projektowanie ubioru, które potem uległo lekkiej modyfikacji i rozszerzyło się w Projektowanie ubioru i zarządzanie technologią.

Duża zaletą uczelni VIAMODA jest to, że można studiować zaocznie. W ciągu jednego semestru realizuje się ok. 10 zjazdów sobotnio-niedzielnych, przy czym zajęcia trwają najczęściej cały dzień od 8:00 do 20:00. Da się to pogodzić z regularną pracą, ale trzeba przyznać, że zajęć jest sporo, zwłaszcza, jak się poważnie podchodzi do obecności na wykładach i ćwiczeniach.

Ogólne wrażenie, nie wiem, czy do końca słuszne, jest takie, że na studiach zaocznych grupa jest bardziej zmobilizowana i zaangażowana, a na dziennych czas trochę przechodzi przez palce, bo plan nie jest tak intensywnie zapełniony. Ilość zajęć na studiach zaocznych jest tylko nieznacznie okrojona, więc jeśli moda to Twoja pasja, którą chcesz zamienić w biznes, to masz do tego możliwości.

Czesne za studia

Aktualnie czesne na rok 2016/2017 wynosi 1100 zł płatne miesięcznie przez pierwsze 3 lata studiów i 1300 zł płatne miesięcznie na ostatnim roku, gdy realizuje się dyplom. Przy płatności jednorazowej uzyskuje się kilkuprocentowe rabaty, ale w skali pełnej nauki to inwestycja prawie 40 tys. zł. To całkiem pokaźna kwota, ale na plus działa to, że ma się dostęp do bardzo dobrze wyposażonych pracowni i materiałów udostępnianych przez szkołę do realizowania zadań projektowych. W czasie zajęć mogłam korzystać z m.in. farb, papieru do rysunku/malarstwa, papieru do tworzenia wykrojów, narzędzi do tworzenia wykrojów, surówki do odszywania pierwowzorów, tkanin/dzianin/podszewek do realizacji projektów, dodatków krawieckich, wkładów i taśm klejowych itp. Oczywiście, jeśli chcemy, możemy również przynosić swoje materiały, ale nie jest to konieczne. Naprawdę można spokojnie bazować na tym, co oferuje szkoła.

Przekrój materiału, czyli czego się nauczysz

Warto zajrzeć do listy przedmiotów, których będziemy się uczyć, a jest ona naprawdę imponująca. Przedmioty są podzielone na 3 grupy: przedmioty kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe i przedmioty kierunkowe. I, jak to bywa na studiach, są takie naprawdę super wciągające i interesujące, ale zdarzają się również takie, które warto odhaczyć z założeniem ZZZ (zakuć/zdać/zapomnieć). Z całej listy postaram się subiektywnie wybrać te, w które naprawdę warto zaangażować swój czas i wysiłek. Pamiętaj proszę też, że byłam pierwszym rocznikiem, który był trochę takim „królikiem doświadczalnym”, więc organizacja szkoły wtedy jeszcze dojrzewała.

14 najlepszych przedmiotów na studiach, które uczą i rozwijają umiejętności projektowania mody i nie tylko

historia sztuki, wzornictwa i ubioru

Przede wszystkim mnie interesuje historia ubioru, która jest wielką skarbnicą inspiracji w procesie projektowania. Dużo materiału, ale podanego w przystępny, usystematyzowany sposób.

wiedza techniczna i materiałoznawstwo

Wiedza o włóknach, materiałach, wkładach uszlachetniających ubiór to naturalne „must-have” projektanta. Umożliwia odpowiedni dobór materiałów i dodatków do projektu, czyli daje większą świadomość i pewność siebie w projektowaniu.

metodyka procesu projektowania

Przedmiot ten prezentuje i uczy, jak wygląda proces projektowy od wyjściowych założeń, analizy rynku i konsumenta do elementów składowych każdej spójnej kolekcji. Prowadzony na przykładach i realizacji własnego procesu projektowego przeprowadza studenta krok po kroku ścieżką, którą wielokrotnie będzie powtarzać w przyszłości.

rysunek żurnalowy

Czyli wiedza z zakresu rysowania proporcjonalnej sylwetki człowieka, pozy w naturalnym ruchu, czy narzędzi i możliwości jak najwierniejszej prezentacji materiałów, faktur, koloru. Przyda się niezależnie od tego, czy idziemy w stronę rysunku artystycznego, czy będziemy go wykorzystywać na potrzeby własnych procesów projektowych.

rysunek technologiczny

To zupełnie inna bajka, można by powiedzieć, nudna i przyziemna. Ale żeby powstał projekt, trzeba opracować go pod kątem technologicznym i jednocześnie wytłumaczyć te założenia osobom zaangażowanym w proces odszywania. Rysunek technologiczny skupia się na wizualnym przedstawieniu aspektów wykonania odzieży.

pracownia technik komputerowych CAD

Przedmiot trwa kilka semestrów i zawiera tematy z zakresu projektowania ubioru w programie komputerowym, jak i tworzenie konstrukcji, kładów, stopniowania. Wszystko, co powinien wiedzieć specjalista nt. nowych narzędzi wspomagających produkcję odzieży w przemyśle.

pracownia realizacji wzorów

Tutaj z rysunków przechodzimy do produktu końcowego. Uczymy się szyć na profesjonalnych maszynach szwalniczych, tworzymy pierwowzory projektów, a także ich finalne realizacje. Wszystko pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy są jednocześnie aktywni w zawodzie.

dokumentacja produkcyjna i kalkulacja kosztów

Bardzo ważny przedmiot uczący, jak kalkulować cenę produktu finalnego. Pokazuje wszystkie kluczowe elementy składające się na cenę oraz to, jak je szacować, minimalizować i świadomie projektować pod klienta, czyli – jak myśleć biznesowo.

pracownia kształtowania formy i projektowanie odzieży

Tutaj przede wszystkim realizuje się zadania projektowe. Wychodzimy od zadanego tematu, analizujemy, prezentujemy projekty, wybieramy projekt do realizacji. Nie tylko uczy nas, jak projektować, ale też wyrabia w nas własny styl, a także umiejętności opowiadania historii i niejednokrotnie obrony własnego pomysłu. Możemy realizować się artystycznie, ale też czasami przygotować się na ostrą krytykę.

pracownia konstruowania i modelowania odzieży

Matematyczne przełożenie rysunku na formę 3D związaną z sylwetką ludzką, to moment, gdy zaczynamy rozumieć zależność pomiędzy ciekawym rozwiązaniem projektowym, a pracochłonnością i skomplikowaniem jej wykonania. Na szczęście mamy do pomocy doświadczonych konstruktorów, którzy wspomagają nas swoją wieloletnią wiedzą.

ochrona własności intelektualnej

Nudny temat, niemający w sobie nic z artyzmu. Ale warto się do niego przyłożyć i zrozumieć, jakie mamy narzędzia ochrony naszych pomysłów, czy nazwy marki. Warto wziąć go na poważnie, chociaż prawo nie jest łatwą i intuicyjną dziedziną do przyswojenia. Wcześniej czy później na pewno się przyda w życiu.

projektowanie marki

Przedmiot dotykający aspektów marketingu i tego, jak ważne jest stworzenie konceptu, który następnie przekłada się na wszystkie aspekty prowadzenia marki odzieżowej – komunikację, produkt, kanały sprzedaży, cenę. Jeśli już mamy to DNA, to wiele decyzji staje się łatwiejszych do realizowania, bo wiemy, do czego dążymy. Do tego podane w bardzo przystępny sposób przez prowadzącą z doświadczeniem w wiodących markach odzieżowych rynku polskiego.

badanie trendów i zmiany estetyki

Nawet jeśli nie chcemy podążać za narzuconymi trendami, to warto rozumieć, jak one powstają, jak je interpretować i analizować. To konieczność, jeśli chcemy oferować produkt, który będzie nowoczesny i aktualny dla grupy docelowej.

projektowanie prezentacji i ekspozycji

Cały czas bardzo niedoceniany aspekt, zwłaszcza wśród młodych marek. Nie zdajemy sobie sprawy, jak forma i estetyka miejsca sprzedaży może silnie oddziaływać na klienta. Ten przedmiot otworzy nam trochę oczy i nauczy sztuczek, które warto stosować.

Finalny efekt

Na koniec studiów realizujemy kolekcję dyplomową i piszemy pracę na temat inspiracji i procesu projektowego, który przeszliśmy nad nią pracując. Kolekcja składa się z 6-8 sylwetek. Oprócz finalnych projektów trzeba również zrealizować sesję zdjęciową i przygotować tablicę z prezentacją koncepcji. Zwieńczeniem jest pokaz kolekcji dyplomowych w prestiżowym miejscu przed zaproszonymi osobistościami z branży i mediów.
Chciałam skupić się tylko na najważniejszych aspektach, a wyszedł bardzo długi tekst. W drugiej części skupię się na tym, jakie są mocne strony uczelni VIAMODA i co moim zdaniem wyróżnia ją na rynku oferty szkół projektowania w Polsce.

Wszystkie prezentowane rysunki, to prace zrealizowane w ramach moich studiów (1/ szkice ołówkiem, 2/ projekt przestrzenny na manekinie z wykorzystaniem jednakowych elementów, 3/ tablica inspiracji do kolekcji)

Ciąg dalszy opinii o studiowaniu mody na uczelni VIAMODA można przeczytać tutaj: Studiowanie mody na uczelni VIAMODA cz.2