Od 3 do 30 listopada w Pałacu Kultury i Nauki można obejrzeć wystawę TEXTIFOOD przygotowaną przez Instytut Francuski w Polsce oraz Miasto Stołeczne Warszawa, we współpracy z Auchan, EDF Polska oraz AGS. Ponadto jest to ekspozycja stworzona przez Lille3000 z okazji wydarzenia Expo Milan 2015, którego hasłem przewodnim było „Wyżywić planetę, energia dla życia”.
Ogólnie rzecz biorąc wystawa prezentuje różne artystyczne projekty, głównie odzież i akcesoria, które są efektem współpracy naukowców i projektantów. W ten sposób promuje wykorzystanie naturalnych, biodegradowalnych zasobów w sektorze tekstylnym i modzie.
5 najciekawszych eksponatów z wystawy TEXTIFOOD
1. Sukienka ślubna z kukurydzy
(projektant: Kyoungjae Lee)
Większość sukien ślubnych na świecie produkuje się z tworzyw syntetycznych, takich jak poliester, czy poliamid. Projektantka postanowiła wykorzystać surowce odnawialne i biodegradowalne. Sięgnęła po skrobię kukurydzianą. Tak stworzony materiał przypomina jedwab. Jest lśniący i miękki, ale jednocześnie tańszy i łatwiej się z niego szyje projekty.

2. Sukienka z drzewa bananowca
(projektant: Ditta Sandico)
Abaka to lekkie, twarde i wytrzymałe włókno wydzielane z pochew liściowych banana manilskiego. Jego długość wynosi od 0,7 do 3,6 m. Charakteryzuje się odpornością na działanie drobnoustrojów i wody morskiej. Projekt z wystawy prezentował tkaninę tkaną ręcznie, która była lekko przezroczysta i sztywna. Posiadała również charakterystyczne zgrubienia.

3. Dzianinowa sukienka z kawy
(projektant: Arielle Levy & Thibaud Decroo, wykonanie: Sophie Dalla Rossa, farbowanie: Ysabel de Maisonneuve)
Sukienka została wydziergana na bazie włókien S.Cafe oraz barwiona fusami po kawie. Innowacyjne włókna S.Cafe są szybkoschnące (dwukrotnie szybciej niż bawełna), absorbują nieprzyjemne zapachy i chronią przed promieniami UV. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.scafefabrics.com

4. Sukienka mała syrenka z ryb
(projektant: Christine Phung & Morgane Baroghel-Crucq)
To sukienka inspirowana metalicznymi refleksami łusek latającej ryby. Materiały zostały wytkane ręcznie przy wykorzystaniu lnu, nici metalowych i włókien rybiego kolagenu Umorfil. Włókna Umorfil lśnią podobnie jak jedwab, odprowadzają wilgoć podobnie do lnu oraz mają gładki, śliski chwyt zbliżony do kaszmiru. O pozostałych ich właściwościach i procesie produkcyjnym można przeczytać więcej na stronie: www.umorfil.com.

5. Koronkowa suknia z ananasa i soi
(projektant: Kristian von Forselles)
Ta wytworna kreacja została przygotowana z koronki bazującej na włóknach wiskozy, poliamidu i soi wyprodukowanej przez Groupe Noyon, a także z tkaniny Sli-On tkanej ręcznie z włókien ananasa przez Elodie Brunet. Całość dla dodatkowego efektu projektowego wybarwiona została niebieską herbatą.

Zachęcam każdego, kto znajdzie chwilę na obejrzenie wystawy. Zwłaszcza, że godziny zwiedzania są bardzo dogodne, a wstęp darmowy. Można obejrzeć, a nawet dotknąć materiałów włókienniczych, takich jak dzianiny, tkaniny, włóczki, stworzonych z naprawdę niecodziennych włókien. Mnie osobiście najbardziej zdziwiło mleko.
Informacje o wystawie TEXTIFOOD
TEXTIFOOD, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
3-30 listopada 2016 r., godz. 9:00-18:00, wstęp wolny