Kolaż jako narzędzie projektowania

Kolaż lub collage (z francuskiego) to doskonałe narzędzie, które można wykorzystywać w procesie projektowania odzieży, dodatków, wzorów.

Co to jest kolaż?

Jeśli zajrzymy do Wikipedii dowiemy się, że:

Kolaż to technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw (gazet, tkaniny, fotografii, drobnych przedmiotów codziennego użytku itp.). Są one naklejane na płótno lub papier i łączone z tradycyjnymi technikami plastycznymi (np. farbą olejną, farbą akrylową, gwaszem).

Dalej można przeczytać, że technika ta już 200 lat p.n.e. była stosowana w Chinach, a dopiero na początku XX wieku stała się częścią sztuki nowoczesnej za sprawą Georges Braque’a i Pabla Picassa, czyli ojców kubizmu. Sama nazwa pochodzi od francuskiego słowa coller, co znaczy „sklejać”.

Jak stosować kolaż w projektowaniu mody?

W projektowaniu mody narzędzie to wykorzystywane jest na etapie analizowania inspiracji, które są punktem wyjścia do kolekcji. Żeby nie być odtwórczym warto poświęcić sporo czasu temu procesowi. Trzeba przyznać, że jest on również najciekawszy. Kiedy zbierzemy już swoje inspiracje, trzeba przełożyć je na formę projektu. Takim narzędziem łączącym czasami zbiór różnorodnych motywów z sylwetką człowieka może być właśnie kolaż. To moment, gdy zaczynam myśleć o swoich inspiracjach w połączeniu z sylwetką ludzką. Nie muszę jeszcze myśleć o użyteczności, technologiczności, rodzajach materiałów, czy skali. W dalszym ciągu mogę poszaleć artystycznie.

kolaz-rysunek-zurnalowy

Wybieram sobie kilka kluczowych elementów inspiracji, na których chcę pracować. To zazwyczaj te, które przyciągają moją uwagę, wyróżniają się na tle innych, uruchamiają proces tworzenia. Następnie przetwarzam je. Zmniejszając, zwiększając czy powielając tworzę kolaże bezpośrednio na wybranej sylwetce, która jest raczej neutralnie symetryczna i statyczna. Potem przenoszę te pomysły na projektowanie konkretnych projektów. Najczęściej upraszczam, odrzucam i porządkuję. Część elementów zostaje przestrzenna, inne zmieniają się w faktury i wzory.

kolaz-collage-projektowanie-mody

Jakie narzędzia do tworzenia kolażu są przydatne?

Ja korzystam z programów graficznych (np. darmowego GIMP-a), dzięki którym łatwo mogę powielać elementy, zmniejszać ich wielkość, obracać, odwracać i zmieniać kolor. Jeśli jednak nie jesteś „komputerowym freakiem” i preferujesz manualne zabawy papierowo-klejowe, musisz przygotować sobie za pomocą xero, czy skanera kilka kopii swoich tematów przewodnich pochodzących z inspiracji, najlepiej w kilku wielkościach. Następnie, przy pomocy prób i błędów, ubrać w nie sylwetkę tworząc kolaż.

kolaz-projektowanie-kolekcji
projektowanie-sylwetki-z-kolazu-collage

Może wygląda to skomplikowanie, ale ta technika jest naprawdę angażująca i rozwijająca. Niestety, rzadko możliwa do wykorzystywania w projektowaniu komercyjnym.

[Może też Cię zainteresować wpis: Jak powstają moje wizualizacje odzieży 3D?, który pokazuje, jak można wykorzystywać programy 3D w projektowaniu odzieży.]

Źródła prezentowanych zdjęć i rysunków

  • zdjęcie ćmy: http://lansingwbu.blogspot.com/
  • kolaże: S. Seivewright, Moda. Koncepcja i realizacja projektu, Wydawnictwo PWN 2010
  • model 3d sylwetki wykorzystywany w prezentowanych kolażach: pinterest.com