Książka o projektowaniu wzorów na początek

Książka o projektowaniu wzorów „The Complete Guide to Designing and Printing Fabric” to ciekawa pozycja, na którą udało mi się trafić w zbiorach Amazon.com.

Na rynku ciężko znaleźć pozycje dotyczące projektowania odzieży. A taki rarytas jak książką dedykowana tylko i wyłącznie projektowaniu wzorów, to tytuł, którego nie mogło zabraknąć na mojej półce.

Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się zakupić tę książkę, to szukaj jej pod innym tytułem. Wygląda na to, że kolejne wydanie ukazało się pod nowym, zmodyfikowanym tytułem „Mastering the Art of Fabric Printing and Design”. Okładka pozostała ta sama, więc łatwo powinno się udać ją odnaleźć.

Autorka książki

Autorką książki jest Laura Wisbrun, która sama jest projektantem tkanin i autorką bloga Scarlet Fig. Projektuje wzory w ramach oferowanych licencji. Także sprzedaje limitowane ilości własnoręcznie zaprojektowanych tkanin na swojej stronie www i w sklepie na etsy.com.

No dobrze, tyle o autorce, teraz skupię się na samej książce.

Tematy przedstawione w książce o projektowaniu wzorów

Książka jest wydana w języku angielskim. Została podzielona na kilka sekcji, gdzie każda sekcja podzielona została na kilka rozdziałów.

ksiązka o projektowaniu wzorów

Część 1 – Projektowanie wzorów

Część 1 dotyczy projektowania wzorów.

Rozdział 1 porusza temat budowy samych wzorów. Dowiemy się tutaj więcej na temat podziału wzorów i różnych raportów wzorów. Rozdział 2 został poświęcony poszukiwaniu inspiracji, czyli opisuje bardzo istotny krok w pracy nad wzorem. Rozdział 3 przedstawia, jak za pomocą narzędzi projektujemy wzory. Będzie tutaj trochę o programach komputerowych, ale również narzędziach do ręcznego tworzenia wzorów.

[Jeśli nie wiesz, co to jest raport wzoru, to sprawdź również wpis na blogu: Projektowanie wzoru, czyli co to jest raport?]

Część 2 – Drukowanie wzorów

Autorka sekcję 2 poświęciła metodom drukowania wzorów.

Rozdział 4 wprowadza czytelnika w różne rodzaje technologii druku i wykorzystywanych farb. Dalej rozdział 5 prezentuje ręczne metody drukowania tkanin. Natomiast kolejny rozdział 6 dotyczy drukowania cyfrowego.

Część 4 – Komercyjne projektowanie wzorów

Sekcja 3 opisuje, jak wygląda biznes związany z projektowaniem wzorów.

Rozdział 7, który w całości składa się na tę część książki, porusza ciekawy temat. Mówi o tym, jak stać się profesjonalnym projektantem nadruków i zamienić swoje hobby w prawdziwy biznes.

Część 4 – Przydatne linki

Ostatnia sekcja 4 wymienia przydatne źródła, takie jak książki, magazyny, narzędzia, strony www i stowarzyszenia rynkowe, które mogą pomóc w rozwoju projektanta nadruków. Pomimo tego, że autorka pochodzi z USA, znajdziemy tu też kilka przydatnych linków dla rejonu europejskiego, co na pewno jest olbrzymim plusem dla czytelników z Polski.

Mocne strony tej książki

Książka wyróżnia się pod względem dwóch zupełnie odrębnych aspektow.

1/ Książka jest pełna kolorowych ilustracji

Każdy przestawiany temat jest wspierany ilustracjami i zdjęciami prezentującymi krok po kroku opisywany proces związany z projektowaniem wzorów. Można czasami odnieść wrażenie, że dostajemy dokładną instrukcję, która pozwoli nam wypróbować samodzielnie opisywany proces. To jest dużym atutem tej pozycji. Przestawiane wzory i kolory inspirują do działania.

książka o projektowaniu wzorów

2/ Wywiady z projektantami

Oprócz wiedzy i treści edukacyjnych każdy z rozdziałów wzbogacony jest o szczegółowe opisy i prezentacje prac, a także wywiady z projektantami, którzy na co dzień projektują wzory. Widzimy, jak różne prezentują wizje widzenia świata, jak inne projektują wzory. To tylko pokazuje, że rynek gotowy jest na produkty z zupełnie różnego stylu projektowania. Każdy projektant wzorów znajdzie tutaj swoje miejsce.

Podsumowanie

Książka „The Complete Guide to Designing and Printing Fabric” to ciekawa pozycja, która prezentuje temat tworzenia wzorów bezszwowych pokrywających duże płaszczyzny. Dobrze wprowadza w szeroki temat narzędzi i technik związanych z projektowaniem wzorów. Daje gotowe narzędzia do własnych prób i procesów projektowych.

Dla mnie książka ma bardziej charakter poglądowy i lifestyle’owy. Pokazuje na czym polega proces tworzenia wzorów, zagląda do pracowni projektantów i zdradza szczegóły, jak wygląda praca projektanta wzorów, jednak miejscami trochę ślizga się po powierzchni zagadnienia, nie dając jasnych wytycznych, jak sam proces projektowania wygląda. Brakuje mi solidnej wiedzy z teorii kolorów i kompozycji, a także dyskusji na temat wyboru skali wzoru (wielkości wzoru) i zarazem oddziaływania wzoru na człowieka i jego otoczenie (siły oddziaływania wzoru).

Podsumowując uważam, że jest to dobra pozycja, żeby rozpoznać temat projektowania wzorów, ale zbyt lekka, żeby faktycznie uzyskać solidną porcję wiedzy. Zmusza czytelnika do dalszych poszukiwań i testów, dochodzenia do wiedzy metodą prób i błędów, pogłębiania tematu na własną rękę. Rozbudza zainteresowanie czytelnika, ale nie jest pełnym kompendium wiedzy na temat projektowania wzorów.

Linki wspomniane we wpisie:

Laurie Wisbrun “Mastering the Art of Fabric Printing and Design”, Amazon.com, cena ok. 24 USD.

Blog Laurie Wisbrun “Scarlet Fig”

Strona www Laurie Wisbrun

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem