Filmy o modzie są w obszarze Twoich zainteresowań? Możliwe, że szukasz czegoś do obejrzenia na dziś wieczór albo w najbliższy weekend. Ponieważ kochasz modę, to byłoby idealnie, gdyby całość akcji działa się w bliskim sąsiedztwie mody.
Sama jestem automatycznie przyciągana przez tego rodzaju filmy, więc postanowiłam podzielić się z Tobą moim ulubionym zestawem. Dlatego mam nadzieję, że znajdziesz tutaj coś cennego.
Jeśli znasz już na prawdę wszystkie filmy o modzie, to pomyśl, czy nie warto obejrzeć czegoś ponownie. W przeciwnym przypadku, zainwestuj w popcorn i poddaj się bez wyrzutów sumienia przyjemnej rozrywce.
Jak oceniałam wybrane filmy
Trudno mi określić dokładne kryteria oceny, którę stosuję. Na przykład, dobry film dla mnie to taki, który skłania do zastanowienia, przekazuje emocje, porusza mnie, każe zadawać sobie trudne pytania albo po prostu bawi.
Dlatego właśnie filmy, które oceniam na 10, to dla mnie filmy przełomowe. Inne niż wszystkie, które widziałam do tej pory. Filmy, które oceniam na 9, to filmy, które na pewno obejrzę ponownie. Nazwałabym je jednym słowem: „wspaniałe”.
Filmy z oceną 7-8 są dobrze nakręcone, nie nudzą i mają na prawdę dobrze opowiedzianą historię. Pozwalają nie czuć upływu czasu.
Dobre filmy o modzie, które warto zobaczyć
Przedstawiam tutaj tylko sprawdzone produkcje, które wzbudziły we mnie emocje, podsycały najbardziej cenne marzenia i motywowały do dalszej ciężkiej pracy.
Dokumentalne filmy o modzie
McQueen (2018) – dokument
Moja ocena: 8/10
Piękny, naprawdę piękny film pokazujący, kim był wspaniały projektant Alexander McQueen. Z zapartym tchem śledzimy jego życie. Można by powiedzieć, „podglądamy” go, gdyż sporo materiałów, to prywatne filmy. Co więcej słuchamy, o tym, jakim był człowiekiem bezpośrednio od ludzi, którzy z nim współpracowali. Naprawdę piękny. I chociaż wiemy, jak się skończy, to ogląda się go z zapartym tchem. To porządnie opowiedziana historia, która niesamowicie wciąga. O tym, jak trudne jest życie artysty-wizjonera każdego dnia.
[Tutaj znajdziesz oddzielny wpis na blogu z moimi wrażeniami z tego filmu: Recenzja filmu „McQueen” o projektancie mody Alexandrze McQueenie]
„Dior i ja” (2014) – dokument
Moja ocena: 9/10
Możemy podejrzeć, jak wygląda tworzenie kolekcji od zaplecza. Można poczuć się trochę tak, jakby ktoś nas wpuścił bocznym wejściem do atelier. Przyglądamy się codziennej pracy, krzątaninie, nerwówce, momentom lepszym i gorszym. A w centrum całego tego szumu: Raf Simon, który tworzy swoją pierwszą kolekcję dla Diora. Ciekawie jest zobaczyć, jak wiele rąk pracuje na sukces podpisany potem przez jednego kreatora.
„Wrześniowy numer” (2009) – dokument
Moja ocena: 8/10
Warto obejrzeć ten intrygujący film, gdyż pokazuje, jak wygląda praca nad jednym (ale bardzo ważnym) wydaniem największego magazynu o modzie, czyli „Vogue”. W skrócie, możemy śledzić działania redaktor naczelnej – Anny Wintour: jej spotkania ze stylistami, wybór okładki, przygotowania do sesji. Cały ten proces daje do myślenia o tym, jak na prawdę funkcjonuje przemysł mody. Uczy nas, jak medium (czyli magazyn modowy) i moda (czyli projektanci i ich biznes) to dwa naczynia połączone.
Fabularne filmy o modzie
„Nić widmo” (2017) – dramat
Moja ocena: 7/10
Ten film jest w jakiś sposób niepokojący. Niejasny. Niedopowiedziany do końca. Stawiałam sobie ciągłe pytania, czy są pewne granice, czy każdy projektant musi być socjopatą, czy relacja muza-projektant musi być niszcząca i uzależniająca. A do tych emocji piękna dbałość o kostiumy. Detale, faktury, kolory. Wszystko pięknie ze sobą współgra. Buduje nastrój. Pozwala płynąć wolno akcji.
„Projektantka” (2015) – komedia
Moja ocena: 7/10
Chyba naprawdę lubię modę z przymrużeniem oka. A tutaj dużo jest takich momentów. Czasami odnosi się wrażenie, że moda jest tutaj kompletnie surrealistyczna. A do tego wszystkie wydarzenia dzieją się na wsi, gdzie kurz i brud miesza się intensywnie z haute couture.
„Wielki Gatsby” (2013) – melodramat
Moja ocena: 9/10
Jest historia i dwóch mocnych bohaterów. Jest wspaniała obsada aktorska. Ale nie to mnie najbardziej zafascynowało w tym filmie. Mogę powiedzieć, że zostałam przytłoczona. Siedziałam jak małe dziecko z otwartą buzią zafascynowana tym spektaklem. Ta dbałość o każdy detal. Kolory i kompozycje. Każdy kadr to po prostu uczta dla oka.
„Praktykant” (2013) – komedia
Moja ocena: 7/10
Ten film, to coś lżejszego z modą w tle. Opowiada o firmie, która sprzedaje modę online, a zarządza nią młoda kobieta. I w tym całym modowym start-up’ie pojawia się praktykant, który ma na karku 70-lat. Co może pójść nie tak? Jak wpasuje się w to całe towarzystwo? Oczywiście pamiętaj, że całość to bajka. Chociaż z tyłu głowy chodzi pomysł, że historia zainspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, jak rozwój firm Net-A-Porter czy Nasty Gal. Co więcej, smaczku dla mnie dodaje wgląd, jak wygląda prowadzenie takiego biznesu z drugiej strony.
„Coco Chanel” (2009) – biografia, dramat
Moja ocena: 8/10
Jak to się właściwie stało, że Gabrielle Chanel stała się znaną projektantką? To jej ciężka praca, buntowniczy charakter, miłość czy mężczyzna? Podoba mi się jej nieszablonowy sposób myślenia i działania przedstawiony w filmie. Jej arogancja. Każdej kobiecie przydało by się trochę takiej zdrowej arogancji. Pamiętaj tylko, że nie jest to typowa historia o tym, jak stać się znanym projektantem mody.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że podsunęłam Ci dzisiaj kilka pozycji, które warto dopisać do swojej listy filmów do obejrzenia. A więc możesz wybierać w różnych filmach od dokumentalnych do zwariowane komedie.
Muszę przyznać się, że ja uwielbiam oglądać filmy. Dlatego na filmweb.pl mam konto, gdzie regularnie oceniam obejrzane tytuły. A więc z czystym sumieniem polecam Ci sprawdzić moje najlepsze, ocenione na 8-10.
I z niecierpliwością czekam na rekomendacje od Ciebie.
Co warto dodać jeszcze do tej listy? Co powinnam zdecydowanie obejrzeć? Daj mi znać w komenatrzu.
awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem