Chcesz znaleźć kurs rysunku technicznego odzieży, a może chcesz wiedzieć, jaką wiedzę powinien mieć przyszły projektant mody?
Rysunek techniczny odzieży to ważne narzędzie wykorzystywane regularnie przy projektowaniu, produkcji i sprzedaży mody. Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Już dostępny jest kurs online, w którym uczę krok po kroku, jak tworzyć tego typu rysunki.
Lepsze i gorsze rysunki
Pamiętam moje zajęcia w szkole z tego przedmiotu kilka lat temu. Teraz z perspetywy dzisiejszej, mogę śmiało powiedzieć, że można to było zrobić dużo, dużo lepiej.
Tak wyglądały moje rysunki z zajęć projektowania. Miały pokazać wszystkie elementy konstrukcji, których nie widać na rysunku żurnalowym.
Tak wyglądały moje rysunki z zajęć rysunku technologicznego. Uczyłam się jak prezentować odpowiednio przekroje i detale projektu.
Tak wyglądały moje rysunki z pracowni technik komputerowych CAD. Tutaj skupialiśmy się przede wszystkim na prezencji modeli. Na szczęście wykorzystywaliśmy już wtedy program komputerowy.
Moja wiedza o rysunku technicznym rozbiła się na kilka przedmiotów, ale żaden z nich nie pokazał mi jak to robić profesjonalnie. Jakich narzędzi powinnam przede wszystkim używać? Co zrobić, żeby tworzenie już konkretnego rysunku nie trwało 2 godziny, tylko było efektywnie skończone w 20 minut?
Czy można to zrobić lepiej?
Sama musiałam nauczyć się tej wiedzy krok po kroku. Szukałam i zbierałam informacje z różnych stron internetowych i różnych kursów (w 100% zagranicznych dodam). Ulepszyłam i wypracowałam swoje własne narzędzia i metody.
Jednocześnie w 2020 zaczęłam współpracę ze szkołą FORMA z Poznania, gdzie prowadzę szkolenia w trybie stacjonarnym. Ponieważ metody i sposób prowadzenia tego szkolenia został bardzo dobrze przyjęty przez uczestników postanowiłam stworzyć na ich postawie kurs online.
Dlatego właśnie chciałam się dzisiaj pochwalić, że Kurs z rysunku technicznego odzieży już jest i chcę zdradzić Ci kilka szczegółów na jego temat.
Przygotowałam kurs rysunku technicznego odzieży
Przede wszystkim zastanawiałam się, jakie narzędzie wybrać. Jak wiesz z innych moich wpisów jest wiele narzędzi, które mogę wybrać do rysunków wektorowych.
[Jeśli nie wiesz co to znaczy rysunek wektorowy, to polecam Ci zajrzeć również do wpisu, gdzie opowiadam o programach do projektowania odzieży.]
W tym pierwszym kursie postanowiłam użyć darmowego narzędzia – program Inkscape. W ten sposób nikt nie będzie miał dodatkowego argumentu, że nie może się nauczyć rysować.
Aby brać czynny (podkreślam CZYNNY, bo na tym przede wszystkim mi zależy) udział w kursie potrzebujesz tak na prawdę trzech rzeczy:
- komputer
- mysz
- motywacja do nauki 🙂
Mój kurs rysunku technicznego odzieży – jaka jest jego zawartość?
Kurs podzieliłam na 6 modułów.
Zaczynamy od teorii i instalacji programu Inkscape. Wszystko pomału, krok po kroku. Założyłam, że uczestnik może nie czuć się zbyt pewnie w instalacji, więc dokładnie pokazuję, jak to zrobić.
Następnie pokazuję narzędzia, ktore wykorzystuję w rysunku. Z premedytacją nie pokazuję, jak ogólnie działa program Inkscape, bo nie chcę, żeby mój student wiedział, jak się obsługuje program. Pokazuję, jak wykorzystywać program Inkscape, do tworzenia profesjonalnych rysunków technicznych.
Tak na prawdę po takim kursie możesz pracować w innych programach wektorowych. Uważam, że jeśli zrozumie się podstawowe zasady tworzenia rysunków, to można je przełożyć na inne narzędzia, których używa się na codzień.
Może w przyszłości przygotuję podobne kursy dla innych programów wektorowych, np. Adobe Illustrator lub Affinity Designer (oba są już płatnymi programami, ale wykorzystuje się je w działach projektowych).
Mój kurs rysunku technicznego odzieży – jaka jest jego formuła?
Mój kurs online ma formę wideo. Każda lekcja to film, gdzie tłumaczę i pokazuję na przykładach, jak coś działa i jak się tego używa. Często mówię o skrótach klawiszowych, bo one mocno przyspieszają pracę. Do części lekcji stworzyłam też zadania, bo według mnie praktyka jest najważniejsza w przyswajaniu wiedzy.
No i najlepsze na koniec. W ramach całego kursu udostępniam Ci moje własne szablony i bazy elementów. Przygotowałam też przyjazne pliki z najważniejszymi skrótami. Możesz ich wszystkich używać do tworzenia własnych rysunków technicznych.
Podsumowanie
Jeśli chcesz przejść do strony zakupu kliknij przycisk poniżej.
Jestem bardzo ciekawa, jak całość zostanie przyjęta na rynku. Mam wrażenie, że tego rodzaju wiedzy cały czas brakuje w Polsce, więc w ten sposób chciałabym dorzucić swoją cegiełkę do poprawiania edukacji w branży mody.
Jeśli masz pytanie do samego kursu, to zadaj mi je w komentarzu poniżej albo napisz maila na marta.janicka@murky.pl.