Jak zostać projektantem mody – gdzie jest praca w Polsce?

Gdzie jest praca dla projektanta odzieży w Polsce, to pytanie, które zadałam sobie przy pisaniu tego wpisu. To jest drugi artykuł z cyklu „Jak zostać projektantem”, w którym opisuję ważne tematy związane z rynkiem pracy. W pierwszej części pisałam już o tym, jakie są wymagania rynku patrząc na wymagania z ofert pracy. Teraz skupię się na aspekcie dotyczącym miejsca.

[Jeśli chcesz się cofnąć do pierwszego tematu cyklu to zobacz: Jak zostać projektantem mody – jakie są wymagania rynku pracy?]

Praca jest tam, gdzie firma

Tak to bywa, że branża często determinuje miejsce pracy. Zazwyczaj rynek pracy w dużych miastach jest zdecydowanie większy i bardziej różnorodny. W przypadku branży odzieżowej można powiedzieć, że praca w dużych działach projektowych dostępna jest w kilku wybranych miastach.

Warto o tym wiedzieć już na samym początku, bo może się to wiązać z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania, a nie każdy może sobie na to pozwolić ze względów rodzinnych.

Przy założeniu, że chcemy pracować jako projektant mody w firmie odzieżowej, musimy pogodzić się z tym, że miejsce pracy zdeterminowane jest umiejscowieniem firm odzieżowych, które szukają pracowników na to stanowisko. Dlatego warto również wziąć to pod uwagę, gdy nie planujemy początkowo drogi projektanta „dla innych”, a chcemy skupić się na rozwijaniu własnej marki. Pamiętajmy, że jedno nie wyklucza drugiego. Co więcej, nauka w firmie odzieżowej może stać się cenną lekcją i pomóc nam w rozwoju naszych umiejętności.

Lista firm odzieżowych na mapie Polski

Postanowiłam spisać listę firm i sprawdzić dokładnie ich lokalizacje. W ten sposób mogę ocenić, jak wygląda popyt na pracowników do działów projektowych na mapie Polski.

Poniżej znajdziesz listę polskich firm odzieżowych, które posiadają działy projektowe. Zastrzegam, że nie jest to pełna lista i mogłam coś pominąć, ale oczywiście mogę ją uzupełnić, jak mi coś podpowiesz.

Firmy umieszczone są w kolejności alfabetycznej:

4F – Wieliczka k/Krakowa, Warszawa
5-10-15 – Warszawa
Aryton – Chmielno k/Gdańska
Badura – Wadowice
Bytom – Kraków
Carry – Poznań
Caterina – Warszawa
CCC – Polkowice
Deni Cler – Kraków
Diverse – Gdańsk
Greenpoint – Kraków
Kazar – Warszawa
Key – Wrocław
LPP – Gdańsk, Kraków, Warszawa
Monnari – Łódź
Ochnik – Garwolin k/Warszawy
Pepco – Poznań
Quiosque – Bydgoszcz
Reporter – Kraków
Smyk – Warszawa
Solar – Poznań
Taranko – Gdańsk
Tatuum – Łódź
Top Secret – Łódź
Vistula – Kraków
Wółczanka – Kraków
Wittchen – Palmiry k/Warszawy

Poniżej znajdziesz interaktywną mapę firm odzieżowych. Kliknij w obrazek.

interaktywna mapa firm odzieżowych w polsce

Gdzie są firmy, a gdzie jest praca dla projektanta odzieży

Patrząc na listę firm można zauważyć, że najwięcej firm umiejscowionych jest w Krakowie i Warszawie (ok. 25% każde z miast), dalej w kolejności jest Gdańsk i Łódź (ok. 15%), na końcu Poznań (ok. 8%) i reszta rozproszona po innych miastach w całej Polsce.

Ale samo umiejscowienie firm to nie wszystko. Raczej bardziej istotna jest liczba ofert, a co za tym idzie szansa na łatwiejsze zdobycie upragnionej pracy.
W tym wypadku obraz wygląda zupełnie inaczej.

Po pierwsze głównym miejscem zatrudnienia jest Gdańsk (ok. 40% ofert pracy). To tam znajduje się duża centrala firmy LPP, która właściwie prowadzi ciągłą rekrutację na stanowiska typu projektant odzieży, projektant wzorów, technolog odzieży, konstruktor odzieży, kupiec mody. Drugim miastem w rankingu jest Kraków (ok. 15% ofert pracy). Tutaj znajdziemy dużą centralę 4F oraz drugą centralę LPP, a także marki grupy VRG S.A. (Vistula, Wółczanka, Bytom), chociaż w tych ostatnich ofert pracy nie widuję zbyt często.

Ok. 30% ofert pracy dostępnych jest również z innych miejscowościach rozsianych po Polsce – wszędzie tam, gdzie są zlokalizowane większe i mniejsze polskie firmy produkujące odzież/obuwie/akcesoria.

Z pewnością może zadziwić to, że Warszawa znajduje się tak naprawdę na samym końcu w tym rankingu (ok. 3% ofert), zaraz za Łodzią (ok. 4%).

Podsumowanie

Kochasz modę i myślisz, że praca w tej branży to Twoje marzenie? Jak najszybciej polub też morze. Ponadto wyprowadź się do Trójmiasta, gdzie najłatwiej zaczniesz swoją przygodę w branży odzieżowej.

Zacznij również regularnie przeglądać listę ofert pracy. Żeby Ci było łatwiej znajdziesz je najprościej na moim blogu, gdzie robię regularne aktualizacje:

Jeśli w liście polskich firm odzieżowych pominęłam jakąś, która zdecydowanie powinna się tam znaleźć, to daj mi znać. Zostaw informację w komentarzu albo wyślij do mnie maila (marta.janicka@murky.pl). Taka wiedza na pewno pomoże osobom zainteresowanym rynkiem odzieżowym.


Zapisz się na newsletter. Bez obaw. Twój e-mail będzie bezpieczny. Bądź na bieżąco z nowościami!
Loading

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem