3 rzeczy, które pomogą Ci osiągnąć sukces

Każdy chce osiągnąć sukces, tylko inaczej go definiuje. O tym, co ważne w życiu, rozmiawiałam ostatnio na spotkaniu z licealistami (serdecznie pozdrawiam całą klasę 2C i panią wychowawczynię).

Motywujące spotkanie z młodymi ludźmi, to pierwsza taka inicjatywna, w którą się zaangażowałam. Bardzo lubię pomagać innym i z tym właśnie nastawieniem poświęciłam swój czas na spotkanie z uczniami warszawskiego liceum.

Stoją oni teraz przed ważnymi decyzjami dotyczącymi matury, studiów wyższych, czy branży, z którą chcą się związać zawodowo. Sama pamiętam te trudne decyzje i wybory, kiedy człowiek kompletnie nie wiedział, co chce dalej robić. A tutaj trzeba podejmować WAŻNE DECYZJE.

Kreatywna praca freelancera

Mówiłam trochę o tym, jaką drogę przeszłam do dnia dzisiejszego i dlaczego znalazłam się tu, gdzie jestem teraz. Między innymi zainteresowało ich to, że studiowałam bardzo różne kierunki na różnych trybach studiowania: dziennym, zaocznym i zdalnym. Opowiadałam też na czym polega praca projektanta wzorów, czy jakie korzyści może dawać projektowanie mody w 3D.

osiągnąć sukces kreatywna praca

[Jeśli chcesz wiedzieć więcej o projektowaniu mody w 3D, przeczytaj wpis Jak powstają moje wizualizacje odzieży 3D]

Produkt i oferta a rynek

Pytania gęsto padające z sali były bardzo przemyślane i dojrzałe. Tłumaczyłam, jak to jest prowadzić własną firmę i oferować usługi. Że nie tworzy się produktu i natychmiast znajduje się na niego klienta. Że raczej wszystko zaczyna się od potrzeb klienta i jego gotowości zapłacenia za Twoją pracę.

Opowiadałam, że wartość i przydatność Twojej pracy weryfikuje rynek. I że to on determinuje, co jest poszukiwanym produktem lub usługą, a co jest tylko, choćby było najbardziej kreatywnym, zajęciem w obszarze hobby.


Na koniec nie obyło się bez motywującej pogadanki. Nie chciałam, żeby to spotkanie pozostało tylko i wyłącznie w obszarze ciekawostek z pracy freelancera. Przygotowując się wcześniej do podsumowania, chciałam sobie odpowiedzieć na proste pytanie:

Co ja bym chciała usłyszeć w wieku 18 lat?

Zdecydowałam się całość podsumować w trzech prostych punktach i mam nadzieję, że Tobie też pomogę podjąć decyzje związane z przyszłością.

Jak szybciej osiągnąć sukces

1. Postaw wszystko na swoje mocne strony

Moim zdaniem najważniejsze, co może pchnąć Twój rozwój zawodowy, jest poznanie swoich mocnym strony. Rozumiem to jako cechy, czy umiejętności, które są dla Ciebie naturalne i przychodzą z dużą łatwością, a innym sprawiają większy problem.

Na początku bardzo trudno je zauważyć. A nawet nie zdajemy sobie z nich sprawy. Szkoła nas tego nie uczy, wręcz przeciwnie, nagradza nas za bycie dobrym w różnych obszarach jednocześnie i oczekuje wiedzy ogólnej. Dopiero później, przy odrobinie pokory i autoanalizy, dostrzegamy, że są obszary, z którymi radzimy sobie świetnie i są takie, których zazdrościmy innym.

Dlatego młodych ludzi namawiam, aby zapytali o to w pierwszej kolejności swoich bliskich – rodziców, rodzeństwa, czy dobrych przyjaciół. Oni mogą podrzucić odpowiedni temat, który niejednego może zaskoczyć.

Pracując nad swoimi mocnymi stronami, rozwijając je jeszcze bardziej, można zdziałać bardzo dużo. Stanie się ekspertem w pewnym obszarze jest moim zdaniem furtką do sukcesu i finansowej gratyfikacji. Proces stawania się ekspertem wymaga też czasu i pracy, dlatego im wcześniej skupimy się na odpowiednich obszarach, tym szybciej możemy osiągnąć sukces.

2. Zarabiaj na tym, co robisz w wolnym czasie

Forma spędzania swojego wolnego czasu, to nasz indywidualny sposób odpoczywania. Nie męczymy się, czas przestaje właściwie płynąć, wpadamy w tak zwany „flow”. Czemu by nie zaprojektować świata tak, żeby praca była właśnie takim odpoczynkiem?

Zastanówmy się, dlaczego lubimy to robić? Co nas w tym najbardziej fascynuje? Dlaczego mamy z tego satysfakcję? Tutaj warto stosować metodę łańcucha pytań, którym czasami zadręczają nas małe dzieci: Ale… dlaczego?

Może pokażę, to na swoim przykładzie.

Lubię uczyć innych. Ale dlaczego?

Bo lubię przekazywać wiedzę. Ale dlaczego?

Bo lubię obserwować, jak ta wiedza przelewa się w innego człowieka. Ale dlaczego?

Bo lubię widzieć, jak to go zmienia, wzbogaca. Ale dlaczego?

Bo chcę być częścią tego procesu. Ale dlaczego?

Bo wtedy czuję, że zmieniam świat? WOW!

Najważniejsze jest zrozumienie tej kluczowej czynności, którą chcemy wykonywać. Z dużym prawdopodobieństwem można zamienić ją w płatną pracę. Wystarczy się nad tym po prostu dobrze zastanowić, a następnie rozplanować kroki dalszej nauki i rozwoju.

3. Określ swój własny cel (chcesz w końcu osiągnąć sukces)

Moim zdaniem każdy człowiek powinien mieć cel w życiu. Wtedy codzienne działania i decyzje są łatwiejsze do realizacji. Bo wiemy, czy dana czynność przybliża nas do tego celu, czy nie.

Cel nie musi być bardzo realny. Powinien być ambitny, chociaż nie musi być osiągalny. Ma wskazywać kierunek i wytyczać drogę. Czy go zrealizujemy? Nie wiem…

Ja lubię weryfikować mój cel w cyklu rocznym. Czasami patrzę z perspektywy roku, ile się zmieniło. Podsumowuję, co udało mi się osiągnąć. Oceniam, czy to dużo, czy mało. Gdzie jestem na drodze do celu i ile jeszcze przede mną.

Czasami cel może się również modyfikować razem ze mną i zmianą wartości, które są ważne dla mnie w danym momencie życia. Nie ma w tym nic niepokojącego. Po prostu lekko dostrajam mój wewnętrzny kompas, nie robię nagłego zwrotu o 180 stopni.


Podsumowanie

Całość spotkania zakończyłam cytatem, który jest dla mnie ważny. Staram się za każdym razem wybrać cytat na dany rok. Tym razem to słowa Jeffa Bezosa.

Every overnight success story is a 10-year story

JEFF BEZOS

Co znaczy w moim wolnym tłumaczeniu: Każdy sukces ma za sobą 10-letnią historię.

Czyli to, co obserwujemy dzisiaj i oceniamy jako sukces, jest wynikiem działań człowieka, których się podjął około 10 lat temu.

To pokazuje, że najważniejsze elementy, aby osiągnąć sukces to cierpliwość, pracowitość i determinacja. Czego życzę tym młodym ludziom i każdemu, kto szuka w tym świecie pomysłu na siebie.

To było dla mnie naprawdę bardzo ciekawe i motywujące spotkanie.

Czy Twoim zdaniem są inne czynniki, które pomagają osiągnąć sukces? Daj mi znać w komentarzu poniżej!

Zapisz się na newsletter. Bez obaw. Twój e-mail będzie bezpieczny. Bądź na bieżąco z nowościami!
Loading

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem