Pytanie jak zostać projektantem mody, to pytanie bardzo złożone. Z jednej strony mówi się, że projektant mody musi posiadać szeroki wachlarz umiejętności. Z drugiej strony musi również posiadać predyspozycje psychiczne i artystyczne.
Podchodząc do tego tematu, postanowiłam spojrzeć najpierw od strony rynku i jego potrzeb, czyli zaczęłam analizować oferty pracy.
Jakie oferty pracy wzięłam pod lupę?
Rozpoznanie oczekiwań i wymagań stawianych w opisach ofert pracy, to pierwszy krok, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie: co muszę umieć i jakie są priorytety?
Jak wobec tego wygląda polski rynek ofert pracy dla projektanta odzieży?
Przejrzałam oferty z ostatnich kilku tygodni na stanowiska typu:
- Projektant odzieży
- Młodszy projektant odzieży
- Grafik / Projektant
- Grafik / Projektant wzorów
Starałam się wyciągnąć jakiś wspólny obraz tego, czego firmy odzieżowe oczekują od kandydatów.
[Jeśli interesują Cię oferty pracy w branży mody związane z projektowaniem, technologią, czy zakupami, to zajrzyj na moją stronę Oferty pracy w branży mody, gdzie regularnie publikuję oferty pracy z różnych źródeł.]
Co trzeba umieć, żeby zostać projektantem mody?
Analiza poszczególnych ofert pracy pozwoliła mi określić najważniejsze obszary, które pojawiły się w wymaganiach wymienianych w ofertach pracy.
Najważniejsze wymagania
Muszę stwierdzić, że wyniki mnie trochę zaskoczyły. Mianowicie we wszystkich analizowanych ofertach pojawia się jedno zasadnicze wymaganie – znajomość trendów. Wysoko stawiana jest również kreatywność. Niestety, jak w wielu innych branżach, firmy również tutaj szukają osób z doświadczeniem. Nikt nie chce inwestować czasu w „wychowywanie” pracownika i przystosowanie go do wymagań stanowiska. Może nie ma na to czasu?
Ważne wymagania
Relatywnie wysoko umieszczona jest również praca zespołowa. Należy pamiętać, że tutaj nie chodzi o bycie indywidualistą. Projektant na co dzień musi umieć sprawnie i miło współpracować z konstruktorem, czy technologiem. To znaczy rozumieć i cenić specjalistów w tej branży równie ważnych co on, a odpowiedzialnych za sprawy techniczno-technologiczne. Postawmy sprawę jasno – projektowanie to zadanie dla całego zespołu podzielonego na poszczególne obszary odpowiedzialności.
Mnie osobiście nie dziwni natomiast wymaganie dot. znajomości programów do projektowania. Najczęściej wymianie są takie programy jak: Corel Draw oraz pakiet Adobe (przede wszystkim Photoshop, Illustrator, bardzo rzadko InDesign). Głównie chodzi o znajomość programów do grafiki wektorowej, które umożliwiają tworzenie dokumentacji technologicznej modelu oraz prezentację projektów odzieżowych i ich szybką modyfikację z uwzględnieniem różnych wersji kolorystycznych.
Wymagania dotyczące studiów i znajomości języków
Relatywnie wysoko cenione jest również wykształcenie kierunkowe i znajomość języka angielskiego. Mówi się o tym, że szkoły wyższe nie przygotowują studentów do pracy w branży. Za mało przekazuje się wiedzy technicznej, a zbyt duży nacisk kładziony jest na wyrażanie własnej kreatywności, na którą nie ma potem miejsca w firmach odzieżowych. A jednak za wykształcenie dostajemy punkty dodatkowe, choć nie zawsze pojawia się ono w wymaganiach oferty.
[O rozbieżności pomiędzy wymaganiami rynku i edukacją pisałam również w ramach podsumowania konferencji w Warszawie we wpisie Wrażenia po konferencji Fashion Economy Moda 4.0.]
Natomiast nie dziwi mnie zupełnie język angielski. Teraz na globalnym rynku konieczna jest umiejętność komunikacji z dostawcami, producentami, czy podwykonawcami z zagranicy.
Inne wymagania
Na samym końcu pojawiają się też zwiastuny tego, że praca projektanta odzieży nie jest prosta. Ważna jest organizacja i terminowość, dokładność, czy odporność na stres. Widać, że projektant musi pozostać kreatywny niezależnie od tego, jakie gonią go terminy. Co więcej musi pracować efektywnie i twórczo pomimo stresu. A także być w stanie jednocześnie poświęcać czas kilku projektom (bieżąca kolekcja, przyszła kolekcja, trendy na kolejne sezony itp.).
Czym można się wyróżnić w procesie rekrutacji
Wiedzą, która może pomóc wyróżnić się z całej grupy kandydatów jest wiedza techniczna z zakresu szycia, konstrukcji, procesów produkcyjnych, czy znajomość rynku odzieżowego. Nie wymagana jest biegłość w tych obszarach, ale jednak jakieś przyzwoite podstawy warto mieć, a doświadczenie na pewno zapunktuje.
Poniżej przedstawiam wykres podsumowujący przeprowadzone analizy. Pamiętaj, że analizowana próba nie była istotna statystycznie. Nie znaczy to jednak, że nie możemy ustalić własnych priorytetów, które będą istotne w procesie własnej edukacji i dlaszego zdobywania doświadczenia w branży. Mam nadzieję, że tym samym pomogę Ci w części w odpowiedzi na pytanie: „jak zostać projektantem mody?”.

[aktualizacja danych w oparciu o nowe ogłoszenia z dn. 06.07.2019]
A Ty jak oceniasz wyniki tego zestawienia? Co cię najbardziej zdziwiło? A może myślisz, że brakuje jakichś innych istotnych wymagań? Daj znać w komentarzu poniżej.
[Zajrzyj jeszcze do innego wpisu z serii „Jak zostać projektantem”, czyli: Gdzie jest praca w Polsce?]
awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem