Książka do rysunku technicznego?
Właściwie do czego może się ona przydać?
Każdy rysunek, który trzeba stworzyć, jest w końcu inny.
A jednak! Kto by przypuszczał, że posiadanie książki do rysunku technicznego odzieży ma wiele zalet.
Trzy powody, dlaczego warto używać książki do rysunku technicznego odzieży
Książka do rysunku technicznego odzieży ma działać jak inspiracja. Czasami trudno sobie wyobrazić, jak najlepiej narysować detal projektowy na płaskim rysunku. Chodzi o pewną równowagę pomiędzy tym, jak coś oddać najwierniej, ale poświęcić temu jak najmniej czasu. Takie rysunki z książki mogą nam pomóc właśnie w takim momencie.
Książka może mieć również charakter edukacyjny. Mogłabym to porównać do malarstwa. Ludzie, którzy uczą się malować analizują wielkie dzieła mistrzów, aby zrozumieć niuanse w procesie tworzenia. Mogą je później zastosować w swoich próbach malowania. Tutaj może to działać podobnie. Analizując poszczególne elementy rysunku z książki możemy nauczyć się czegoś nowego.
Książka może służyć, jako gotowiec w naszej pracy. Jeśli nie potrafisz tworzyć rysunków technicznych odzieży, możesz po prostu przerysować lub przekalkować jeden z gotowców. Tej metody sama akurat nie wykorzystuję. Wierzę również, że każdy może nauczyć się, jak tworzyć własne rysunki techniczne odzieży, czego uczę w moim kursie online: Rysunek techniczny odzieży.
Praktyczna książka do rysunku technicznego odzieży
Opowiem teraz więcej o książce „Technical Drawing for Fashion Design Vol.2”, której autorem jest Alexandra Suhner Isenberg.
Książka to katalog rysunków technicznych odzieży. Na ponad 200 stronach znajdziemy rysunki przodów i tyłów różnych modeli. Chociaż książka została napisana w języku angielsku, co może wydawać się przeszkodą, nie przeszkadza to zupełnie w korzystaniu z jej możliwości. W końcu język rysunku jest językiem uniwersalnym.
Całość podzielona została na kilka rozdziałów:
- Tops (topy)
- Skirts (spódnice)
- Shorts and trousers (szorty i spodnie)
- Knitwear (wyroby z dzianin)
- Jackets and coats (marynarki i płaszcze)
- Dresses (sukienki)
- Lingerie and nightwear (bielizna i bielizna nocna)
- Swimwear (stroje kąpielowe)
- Details (detale)
Dlaczego podoba mi się ta książka?
Przede wszystkim zawiera pokaźny zbiór bardzo różnych rysunków ze wszystkich grup odzieży. Dzięki temu będzie stanowić praktyczne narzędzie pracy.
Wszystkie rysunki dotyczące odzieży zawierają przód i tył modelu, co zdecydowanie ułatwia analizowanie i proces nauki. Porównywanie jednocześnie danego elementu z tych dwóch punktów widzenia ułatwia proces dostrzegania niuansów.
Rysunki są czyste i przejrzyste. Nie zawierają za dużo zbędnych linii i cieniowań. Te elementy podnoszą wartość artystyczną rysunku, ale tak naprawdę zaciemniają informacje dotyczące konstrukcji i wykończenia.
Krótkie opisy modeli sprzyjają poszerzaniu słownictwa specjalistycznego z języka angielskiego związanego z odzieżą. To zdecydowanie przyda się, gdy myślimy o współpracy z firmami spoza rynku polskiego, albo takimi, które zlecają swoją produkcję w innych krajach.
Do książki dołączona jest płyta CD z rysunkami w plikach JPG. W ten sposób można powiedzieć, że posiadamy tę książkę zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej. Albo możemy traktować te narzędzia jako wzajemnie się uzupełniające.
Co mi się nie podoba?
Jedynym elementem, do którego mogłabym się przyczepić jest „maniera” autorki do zacieniowania kreskami skośnymi wnętrza ubioru. Spokojnie można było zastosować w tym miejscu odcień szarości, aby pokazać wnętrze bez konieczności wprowadzania dodatkowych kresek.
Gdzie można kupić tę książkę?
Pojedyncze egzemplarze trafiają się na Allegro i ich cena waha się od 40 do 100 zł. Stałym miejscem dla mnie jest również Amazon.co.uk, skąd wielokrotnie już sprowadzałam literaturę anglojęzyczną. Tam cena książki to ok. 20 funtów. Przy zakupach zwróć uwagę, którą część oferuje sprzedawca. Ta autorka wydała dwie książki o tym samym tytule, tzw. Vol.1 i Vol.2. Wszystko, co pisałam tutaj we wpisie dotyczy tomu drugiego, czyli „Technical Drawing for Fashion Design Vol.2”.
Książka dla Ciebie to za mało?
Jeśli interesuje Cię tworzenie rysunków technicznych od praktycznej strony i chcesz poszerzyć swoje kompetencje, to zapraszam Cię do mojego kursu online. Stworzyłam ponad dwie i pół godziny filmów o tym, jak tworzyć profesjonalne rysunki techniczne odzieży od A do Z.
Nie martw się, wszystko pokazuję krok po kroku. Nawet, gdy czujesz respekt przed komputerami na pewno sobie poradzisz. Całość bazuje na bezpłatnym programie wektorowym o nazwie Inkscape. Więc nie ma tutaj żadnych wymówek!