Książki o historii mody, które polecam

Oferta rynkowa książek z tematu historii ubioru jest już dość szeroka na rynku polskim. I na pewno będzie taki moment, gdy postanowisz bardziej pogłębić ten temat.  Okazuje się, że projektowanie odzieży, to nie wymyślanie od zera. Zazwyczaj odwołujemy się już do czegoś, co było. Czegoś, co w obecnym momencie wróci do szafy, ale zostanie zinterpretowane i przetworzone tak, aby wnieść nową jakość.

Historia mody i jej rozwój na przestrzeni setek lat to również temat, który będąc projektantem wypadało by znać. I nie chodzi o ogólne jakie takie pojęcie. Wręcz przeciwnie – naprawdę warto podejść do historii ubioru na poważnie, czyli stopniowo zgłębić go, usystematyzować i wykorzystywać w codziennej pracy.

Moda również nie jest zawieszone w próżni, ale bardzo silnie związana jest w życiem ludzi, przemianami społecznymi, wpływem i rozwojem gospodarki itp.

Wracając do tematu dzisiejszego wpisu. Chciałam ułatwić Ci zadanie i pomóc w dokonaniu wyboru spośród oferty książek o historii mody dostępnych w księgarniach. Oczywiście mój wybór jest subiektywny. Dodatkowo pamiętaj, że nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Każda pozycja będzie miała swoje plusy i minusy (postaram się je obiektywnie wypunktować).

Lista książek o historii mody, które polecam

„Historia ubiorów” M. Gutkowska-Rychlewska, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wrocław/Warszawa/Kraków 1968

książka historia ubiorów okładka
Okładka – „Historia ubiorów”

Jest to książka, którą można dostać tylko w antykwariatach lub aukcjach allegro, a jej cena dochodzi do ok. 300 zł. Trzeba powiedzieć, że autorka na prawdę zna się na rzeczy, a historia mody w jej wydaniu została sprawnie podzielona na uporządkowane rozdziały. Każdy rozdział oprócz treściwego opisu zawiera również szkice. Nawet jeśli opisywany jest jeden element ubioru, to w szkicach pokazane jest, że były różne jego modyfikacje/odmiany. Niestety ryciny są czarno-białe i mają charakter schematyczny. Teksty natomiast napisane zostały w zrozumiały i ciekawy sposób, więc nie usypia się przy czytaniu. Brakuje natomiast barwnych ilustracji, które teraz są normą w książkach o charakterze encyklopedycznym.

historia ubiorów przykładowe strony
Przykładowe strony – „Historia ubiorów”

Podsumowując:

+ treść

+ forma

+ szkice

– cena

– dostępność

– brak kolorowych ilustracji

– nie zawiera informacji nt. wieku XX-XXI

„Ilustrowana historia strojów – W co ubierali się ludzie, czyli moda od czasów starożytnych do XIX wieku”, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2008

książka ilustrowana historia strojów mody
Okładka – „Ilustrowana historia strojów”

Największą zaletą tej publikacji jest nagromadzenie kolorowych ilustracji prezentujących prace dwóch klasycznych ilustratorów z XIX wieku Auguste’a Racineta i Fridricha Hottenrotha. Całość została zebrana w chronologiczną całość i zawiera komentarze ekspertów z zakresu historii strojów. Wiedza kartka po kartce została usystematyzowana według krajów, czasów, przeznaczenia ubioru, pojęć dotyczących poszczególnych części ubioru, np. nakrycia głowy, fryzury, ubiór (góra/dół), dodatki, obuwie. Pod koniec możemy również bardziej ogólnie popatrzeć na ewolucję ubioru damskiego i męskiego, a jak zgubimy się w dziwnych, obco brzmiących nazwach (pochodzących z języka francuskiego czy niemieckiego) możemy zajrzeć do słowniczka z tyłu publikacji. Niestety na stronie wydawnictwa książka ta nie jest już dostępna. Możliwe, że nakład został wyczerpany. Na aukcjach allegro można znaleźć wersje używane i nowe w cenie ok. 50-100 zł.

ilustrowana historia strojów przykladowe strony
Przykładowe strony – „Ilustrowana historia strojów”

Podsumowując:

+ kolorowe rysunki strojów

+ usystematyzowana prezentacja wiedzy

+ słowniczek

– nie zawiera informacji nt. wieku XX-XXI

– ograniczona dostępność

„MODA. Wielka księga ubiorów i stylów”, Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2014

książka moda wielka ksiega ubiorów i stylow okladka
Okładka – „Moda. Wielka księga ubiorów i stylów”

To jest naprawdę duża i ciężka książka, słusznie nazwana w podtytule: Wielką księgą ubiorów i stylów. Czytelnik porusza się po historii mody w sposób chronologiczny, a całość jest bogato ilustrowana i opatrzona zdjęciami. Największą zaletą jest przedstawienie mody wieku XX, a także najistotniejszych współczesnych projektantów. Ta część zajmuje około połowy książki, więc warto sięgnąć do tej pozycji zwłaszcza, jeśli interesuje Cię usystematyzowana wiedza z tego okresu rozwoju mody. Jedyna rzecz, do której mogłabym się przyczepić, że jednak trochę za mało treści. Brakuje mi bardziej wyczerpujących opisów stylów. Nazwy ubiorów pojawiają się, ale nie wszystkie. Natomiast schematy opisujące rysunki zwracają uwagę na najistotniejsze elementy danej epoki warte zapamiętania. Na końcu znajdziemy również indeks haseł i słowniczek pojęć.

moda wielka ksiega ubiorow i stylow przykladowe strony
Przykładowe strony – „Moda. Wielka księga ubiorów i stylów”

Podsumowując:

+ kolorowe rysunki strojów

+ zdjęcia strojów (z muzeum, z życia, z filmu czy z pokazów mody)

+ informacje nt. historii mody wieku XX i współczesności

+ słowniczek i indeks haseł

– treść mogłaby być bardziej wyczerpująca

Książka jest dostępna w sprzedaży m.in. w wysyłkowym sklepie wydawnictwa Arkady w cenie ok. 130 zł (http://www.arkady.info/moda-wielka-ksiega-ubiorow-i-stylow.html).


Nie polecam książki „Historia mody” F. Boucher, chociaż niektórzy wypowiadają się o niej entuzjastycznie. Podchodziłam do niej kilka razy, ale tłumaczenie musiało chyba spłycić treść, bo po prostu się to trudno czyta. Działała na mnie zbyt usypiająco.

Z nowości, które chciałabym sprawdzić, ale jeszcze nie udało mi się zobaczyć w naturze jest na mojej liście „HISTORIA MODY. Od krynoliny do mini” (rok wydania 2017) oraz „Historia mody” M. Fogg (rok wydania 2016), obie Wydawnictwa Arkady. Ta pierwsza wygląda bardzo obiecująco, zwłaszcza, że zawiera wiele zdjęć z ubiorów zachowanych lub rekonstrukcji, odchodząc tym samym bezpośrednio od szkiców, które nie oddają w pełni charakteru odzieży. Tę drugą posiadam w wersji angielskiej. Jest ona zbudowana z haseł – ikon związanych w historią mody, ułożonych w chronologiczną całość, a każde hasło jest głęboko dopracowane z opisem detali i wizualizacją. Nie do końca odpowiada mi ta forma podania wiedzy, dlatego właśnie chciałabym ją również obejrzeć w wersji polskiej.

Na koniec

Jak widać z mojej listy powyżej, każda z wyszczególnionych tutaj pozycji ma swoje wady i zalety, dlatego polecam korzystać z kilku książek jednocześnie, aby porównywać i uzupełniać informacje o historii ubioru.

[Jeśli jesteś molem książkowym, to może Cię również zainteresować inny wpis dotyczący książek, które polecam: Książki do rysunku żurnalowego, które warto kupić.]

Może polecisz mi jeszcze jakieś inne książki o historii ubioru, o których warto by było wspomnieć?