Marka odzieżowa jak zacząć?

Własna marka odzieżowa to Twoje marzenie?

Masz pomysł na markę, ale nie wiesz jak zacząć?

Chcesz stworzyć coś unikalnego, czego nie ma jeszcze na rynku?

Tworzenie marki odzieżowej to proces, który warto przemyśleć. Oczywiście można działać spontanicznie i intuicyjnie, ale moim zdaniem większe szanse na sukces ma ten, kto dobrze wszystko określi już na samym początku.

Marka odzieżowa – od czego właściwie zacząć?

Sprawdź te kilka punktów zanim zaczniesz myśleć o tworzeniu samego produktu:

  • marka
  • grupa docelowa
  • konkurencja

Marka, czyli właściwie tutaj precyzyjnie: marka odzieżowa

Powiesz: „Idźmy dalej – to mam!”

Wiele razy słyszę dokładnie te słowa: „Mam pomysł na markę”.

Masz pomysł, ale inni nie mogą zrozumieć, o co Ci chodzi? Będziesz sprzedawać produkt, a markę wymyśli ktoś inny później?

W tworzeniu marki odzieżowej nie chodzi o to, że to będą bluzy z logo. Znaczy może finalnie będą, ale za samym pomysłem na markę musi iść dużo więcej niż sam produkt.

Marka to pewien byt abstrakcyjny. Pomyśl o marce, jakbyś myślał o swoim znajomym. Wiesz jak się nazywa i jakie ma cechy. Jak się zachowa w pewnych warunkach i sytuacjach. Wiesz co powie, co jest dla niego ważne, a co zignoruje.

Masz w swoim otoczeniu znajomych, których nikt nie zauważa i nie zaprasza? I masz pewnie takich, którzy zawsze skupiają uwagę otoczenia? Opowiadasz zabawną historię o tym przebojowym znajomym i robisz uwagi na marginesie: „On zawsze…” albo „To typowe dla niego”.

Marka to właśnie taki koncept. Ma swoje imię (nazwę marki) i zestaw cech, które od razu przyjdą Ci do głowy. Wywoła określone emocje. Im bardziej konkretny zestaw tych cech, tym lepiej. Obraz jest bardziej ostry.

Nie przesadzaj jednak z ilością i uważaj na cechy wykluczające się, chyba że koncept czarno-biały, zero-jedynkowy jest twoim pomysłem. Taki koncept ma na przykład marka Sinsay.

Odbiorca, czyli grupa docelowa

Na początkowym etapie warto też od razu zastanowić się, kto jest tym idealnym „przyjacielem” twojej marki, czyli potencjalnym klientem.

Nie chodzi o ogólniki typu „młodzież” czy „kobiety z dziećmi”. Trzeba się zastanowić dużo, dużo głębiej. Gdzie mieszka, co robi, jaki ma system wartości, co jest dla niej/dla niego ważne? Jak spędza swój czas wolny, jakie media przegląda, kogo „śledzi” w mediach społecznościowych? Ile wydaje na produkty, które chcesz sprzedawać? Dlaczego je kupuje?

Na pewno warto wziąć pod uwagę poniższe elementy, które podzieliłam na dwie kategorie:

CECHY SOCJOGRAFICZNE

  • wiek
  • płeć
  • wykształcenie
  • miejsce zamieszkania
  • liczba dzieci
  • dochód
  • stan posiadania

CECHY PSYCHOGRAFICZNE

  • zachowania
  • styl życia
  • wartości

Warto też zastanowić się nad niszą. Nisze to mniejsze grupy celowe, które mają bardzo specyficzne wymagania. Do tej pory nikt nie zaoferował im produktu idealnego, więc jest spory potencjał na sukces.

Przykłady:

Właściciele psów rasy mops
Kobiety pracujące w działach prawniczych

Łatwiej stworzyć produkt idealny dla takiej niszy. Warto jednak wziąć pod uwagę, aby nisza nie była zbyt mała, bo wtedy nie da się sprzedać wystarczająco dużo produktów, aby na takim biznesie zarobić.

Konkurencja, czyli inni gracze na rynku

Dalej warto spojrzeć na konkurencję czyli wszystkie firmy, które oferują podobne produkty albo zaspokajają podobne potrzeby. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę najbliższą konkurencję (3-5 firm) i sprawdzić dokładnie, jakie cechy marek pojawiają się najczęściej.

Tworzenie kolejnej marki z dokładnie takim zestawem cech nie ma sensu, bo ta przestrzeń jest już zajęta przez kogoś innego. Zobacz, jak trudno „rozepchać się” Pepsi na rynku, na którym dominuje już Coca-Cola?

Przeanalizowanie konkurencji pozwoli ci znaleźć obszary, które są jeszcze mało zagospodarowane.

Spojrzyj również na ceny produktów podobnych do twojego. Zdobędziesz informacje o tym, ile konsument jest w stanie wydać na produkt z danej kategorii. Dostrzeżesz też drobne niuanse pozycjonowania cenowego. Sprawdź w Wikipedi o co właściwie chodzi z tym pozycjonowaniem: Wikipedia – pozycjonowanie.

Jeśli chodzi o pozycjonowanie cenowe, to ważny jest pewien średni pułap ceny dla każdego asortymentu (np. spodni, bluzek, skarpetek). Taka wiedza pomoże Ci w dalszym kroku na poziomie projektowania weryfikować, czy koszt wykonania danego produktu nie jest zbyt wysoki.

Konkretny „pomysł na markę”

Mam nadzieję, że teraz więcej rozumiesz z istoty tworzenia marki. Więc nie mów już więcej „Mam pomysł na markę”, tylko powiedz konkretnie:


„[nazwa marki] to marka odzieżowa dla … [idealny klient marki].
Łączy w sobie: [cecha numer 1], [cecha numer 2] i [cecha numer 3].

  • … [cecha numer 1] to/czyli/jest podkreślona poprzez … [jak to się przekłada na produkt i/lub sposób komunikacji i/lub kanały sprzedaży]
  • … [cecha numer 2] to/czyli/jest podkreślona poprzez … [jak to się przekłada na produkt i/lub sposób komunikacji i/lub kanały sprzedaży]
  • … [cecha numer 3] to/czyli/jest podkreślona poprzez … [jak to się przekłada na produkt i/lub sposób komunikacji i/lub kanały sprzedaży]”

Przykład 1 – polska marka odzieżowa

AAA to marka dla indywidualistek, które planują własny ślub. Łączy w sobie: NOWOCZESNOŚĆ, INDYWIDUALIZM I SZCZYPTĘ BUNTU. Nowoczesność to proste projekty odchodzące od typowej „sukienki-bezy”. Indywidualizm podkreślony jest przez proces sprzedaży w atelier oraz możliwość wyboru koloru/rodzaju materiału/niestandardowych zestawień projektowych. Szczypta buntu pojawia się w komunikacji i sesjach zdjęciowych np. dyskretne tatuaże, kolor sukienki w nietypowym zestawieniu z czernią/szarością, nietypowe miejsce na zdjęcia, nietypowo ubrani nowożeńcy.

Przykład 2

BBB to marka dla młodych z miast. Łączy w sobie: IRONIĘ, ZABAWĘ I FUNKCJONALNOŚĆ. Ironia to przede wszystkim esencja komunikacji. Zabawa jest podkreślona przez hasła, grafiki, a także miejsca i rekwizyty w sesjach. Funkcjonalność to skupienie się na wygodnych krojach, idealnych jako wybór na każdą okazję (solidny basic).

To jak? Czy teraz koncepcja marki jest już bardziej jasna?

Powyższe przykłady stworzyłam na podstawie określonych polskich marek odzieżowych. Jak chcesz wiedzieć których, to doczytaj wpis do końca. Wypełnij quiz, a dowiesz się o jakie marki chodzi.

Podsumowanie

Teraz możesz stworzyć opis własnego pomysłu. To nie jest przysłowiowe „pięć minut roboty”, więc daj sobie wystarczająco dużo czasu. Dopracowanie konceptu marki może trwać nawet pół roku, a specjaliści mogą wziąć za to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jeśli chcesz zrealizować swój własny pomysł na markę odzieżową, stwórz najpierw jej spójny koncept. Następnie dodaj do tego bardziej rozbudowany opis klienta docelowego oraz podsumowanie najbliższej konkurencji. Teraz od razu pokażesz, że masz wszystko dobrze przemyślane. Tworzenie projektów odzieżowych pod taki solidny materiał jest dużo sprawniejsze. Łatwiej określić, czy konkretny projekt jest dobrze dobrany do twojej marki.

Najważniejsze słowo-klucz to SPÓJNOŚĆ.

Wszystko co jest związane z twoją marką: nazwa, komunikacja, grafika, sesja zdjęciowa, produkt musi być zgodne z cechami marki, które wcześniej wybrałeś. Powala to szybko przetestować każdy bieżący pomysł. Sprawdzaj, czy przynajmniej dwie z trzech cech marki są obecne, idealnie jeśli będą wszystkie trzy. Jeśli czegoś istotnego brakuje, to taki pomysł odrzucaj. W ten sposób zachowasz większą spójność w swoich działaniach.

Potrzebujesz również cierpliwości i wytrwałości. Tworzenie rozpoznawalnej marki odzieżowej wymaga czasu.

Ten wpis chciałabym zakończyć inspirującym cytatem:

„It is not only enough to state what your brand stands for, what is important is to do that consistently and repeatedly so that your brand endures.”

Vani Kola, Kalaari Capital

Jeśli coś nie jest do końca jasne, zadaj mi pytanie w komentarzu.
Życzę Ci wspaniałego dnia!


awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem