Moda 3D – projektowanie odzieży na sylwetce w 3D

Zamów projekt odzieży 3D

MODA 3D, CZYLI PROJEKTOWANIE ODZIEŻY W 3D, TO NOWOCZESNE ROZWIĄZANIE POMAGAJĄCE W PRODUKCJI ODZIEŻY.

Masz wizję projektu odzieżowego!

Pomysł, który na razie jest tylko w Twojej głowie, ale jest super!

Po prostu musisz go zrealizować.

Możesz opracować rysunek żurnalowy albo w programie stworzyć rysunek techniczny odzieży. Takie rozwiązanie jest obarczone ryzykiem, że nie do końca uda Ci się przekazać wizję swojemu podwykonawcy. Konstruktor odzieży, krawcowa czy szwalnia – czy oni to zrozumieją w 100%?

Mam dla Ciebie idealne rozwiązanie!

Mogę przygotować wizualizacje projektów odzieży na sylwetce awatara w 3D. W ten sposób możesz obejrzeć swój pomysł ze wszystkich stron, przedstawić go ze szczegółami podwykonawcy, a nawet podać dokładne wymiary grafiki.

moda 3D wizualizacje odzieży 3D
moda na awatarze program do projektowania odzieży

Co to jest model odzieży w 3D i dlaczego się go stosuje?

Model odzieży w 3D powstaje na podstawie szablonów odzieżowych. Szablony to kształty, które trzeba wyciąć z materiału, żeby po zszyciu krawędzi można było otrzymać ubranie. Przy modelowaniu 3D nie używamy igły, szablony są wirtualnie zszyte na sylwetce awatara, który ma określone wymiary (34, 36, 38, …) czy obwody (88 cm, 92 cm, 96 cm …).

W ten sposób powstaje bryła modelu odzieżowego. Ale to jeszcze nie wszystko. Trzeba zadbać również o to, żeby materiał był zbliżony do tego prawdziwego. Dlatego ważne jest nadanie cech fizycznych wszystkim materiałom stosowanym w projekcie.

Co więcej, istotne są też technologiczne tematy dotyczące produkcji. Trzeba wiedzieć, gdzie zastosować klejonkę, czy usztywnić szew taśmą.

Czy na pewno potrzebujesz projektu odzieżowego w 3D?

Do prezentacji projektu odzieżowego można wybrać inne rozwiązania. Jeśli ładnie rysujesz, to rysunek żurnalowy na sylwetce może wystarczyć. Chodzi w końcu o pokazanie długości, charakterystycznych detali, układalności materiału na sylwetce. Jeśli chcesz pokazać techniczne aspekty, możesz również wspomóc się rysunkiem technicznym, czyli modelem odzieży narysowanym na płasko. Pamiętaj, żeby uwzględnić wszystkie detale, takie jak stebnowania, cięcia, marszczenia. Możesz nawet zastosować przekroje szwów, żeby przy produkcji nikt nie miał wątpliwości, jak model ma być wykonany.

Projekt 3D pozwala pójść trochę dalej.

wizualizacje odzieży 3D na sylwetce freelancer specjalista
wizualizacja bez awatara

Ja nazywam go pierwszym prototypem, który powstaje wirtualnie.

Tworząc model wizualizacji odzieży nie chodzi tylko o samą prezentację pomysłu. Na etapie pracy w 3D możesz już wprowadzić pierwsze poprawki.

Co możemy dopracować w projekcie odzieżowym w oparciu o 3D:

 • kształt/linie cięcia/proporcje projektu
 • wersje kolorystyczne
 • umiejscowienie grafiki i jej wielkość
 • różne wersje wykończenia pod szyją
 • różne długości rękawów
 • wielkość wzoru na materiale (tzw. wielkość raportu)
 • … i wiele innych opcji

Tak prawdę możliwości są nieograniczone.

Zobacz przykłady projektów 3D z mojego porfolio: Przykłady projektów 3D z mojego porfolio.

Na co zwrócić uwagę oceniając projekty odzieży 3D na sylwetce awatara?

Ciężko mi powiedzieć, czy istnieją w tym obszarze jakieś standardy. To nie jest wiedza, której można nauczyć się w szkole projektowania. Sama technologia była początkowo stosowana przede wszystkim do gier komputerowych, a potem dopiero zaadoptowana do branży odzieżowej. Ta druga stanowi dużo większe wyzwanie, gdyż nie chodzi o to, że materiał się naciągnie. Materiał ma swoje właściwości techniczne i nie da się go naciągnąć w każdym wypadku. Co więcej, efektem ma być projekt, który zostanie uszyty i będzie noszony w realnym świecie. Technologia jednak pozwala nam znacząco skrócić czas realizacji od pomysłu do wykonania.

Oceniając projektowanie odzieży 3D wzięłabym pod uwagę następujące elementy:

Czy…

 • pracujemy na realnych szablonach odzieżowych, które powstały w oparciu o zasady konstrukcji odzieżowej?
 • wymiary awatara są dostosowane do wymiarów sylwetki dla danego rozmiaru?
 • materiał posiada odpowiednie właściwości fizyczne (tkanina/dzianina, gramatura, skład), które mówią o tym, jak układa się on na sylwetce człowieka?
 • wzięte zostały pod uwagę elementy technologiczne (np. klejonki, luzy, wdania)?
 • krawędzie zszywane razem są tej samej długości?
 • nie ma fragmentów, które na mapach układalności pokazują, że projekt nie będzie pasować na sylwetkę, albo będzie niewygodny w noszeniu?
 • specjalista łączy wiedzę z obszarów: projektowania odzieży, technologii produkcji odzieży i modelowania 3D?

Moja wiedza i doświadczenie

Modele odzieży 3D w ramach zleceń wykonuje w programie CLO3D. Znam również drugi program do modelowania odzieży 3D VStitcher by Browzwear, z którego prowadzę szkolenia i help-desk przy wdrażaniu rozwiązań z obszaru CAD 2D i CAD 3D w działach produkcji firm odzieżowych w Polsce, a także regularnie tworzę modele 3D do materiałów marketingowych i sprzedażowych.

Posiadam również szeroką wiedzę z zakresu projektowania odzieży i technologii wykonywania, co wiąże się bezpośrednio z:

– ukończonymi studiami na uczelni VIAMODA w Warszawie na kierunku projektowanie ubioru i zarządzanie technologią;

– doświadczeniem „na produkcji” przy wdrażaniu systemu CAD i rozwiązywaniu codziennych problemów;

– półrocznym kursem doszkalającym w ramach projektu UE „Innowacje w przemyśle mody” z budżetu UE: „Kurs zaawansowany: Projektowanie w przemyśle mody z zastosowaniem CAD/CAM” .

Uczę także innych, jak korzystać z programu do konstrukcji odzieżowych (StyleCAD), a także wykonuję szablony odzieżowe niezbędne do projektów 3D.

Jak wygląda proces współpracy?

Modele mody 3D przygotowuję w oparciu o:

 • moodboard
 • zdjęcia produktów podobnych (np. rękaw podobny do tego zdjęcia, tył podobny do tego zdjęcia)
 • zdjęcia gotowych ubrań
 • rysunki żurnalowe
 • rysunki techniczne
 • gotowe szablony odzieżowe (plik DXF + plik RUL jeśli model ma być zestopniowany)

ETAPY OPRACOWANIA MODELU 3D KROK PO KROKU WYGLĄDAJĄ NASTĘPUJĄCO:

1 – Brief

Przekazujesz mi informacje, jak ma wyglądać projekt. Może być to np. zestaw zdjęć, szkiców, rysunków, opis.

2 – Założenia projektowe

Proponuję wstępne założenia projektu, czyli np. wymiary awatara, płeć. Pytam o szczegóły takie jak rodzaj materiału, skład materiału, kolorystyka.

3 – Wirtualny prototyp

W oparciu o szablony odzieżowe przygotowuję pierwszy prototyp. Możesz mi przesłać gotowe szablony w plikach DXF + RUL lub tworzę i modeluję je od zera. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i Twoich potrzeb.

4 – Uwagi do modelu

Gotowy model wysyłam na platformę online, gdzie możesz obejrzeć go interaktywnie ze wszystkich stron (przybliżać, oddalać, obracać itp.). Platforma ta ułatwia komunikację i porządkuje proces pracy, zwłaszcza, gdy jednocześnie pracujemy nad całą kolekcją.

moda 3D wizualizacje odzieży 3D clo specjalista freelancer
model 3D umieszczony na platformie do weryfikacji

5 – Wersje kolorystyczne

Po akceptacji modelu tworzę wersje kolorystyczne (np. zmieniam kolory materiałów, dodaję grafiki, czy wzory na całej powierzchni).

6 – Uwagi do wersji kolorystycznych

Jeśli trzeba wprowadzić jakieś zmiany, to uwzględniam je i umieszczam model ponownie do weryfikacji na platformie. W ten sposób możemy rozważyć różne wersje grafiki i jej umieszczenia na sylwetce, czy drobne przesunięcia, które porządkują kompozycję całego projektu.

7 – Render w wysokiej jakości

Finalny model wysyłam w plikach JPG – tzw. rendery, czyli takie bardziej realistyczne widoki (standardowo na awatarze przygotowuję 4 widoki, tj. przód sylwetki, tył sylwetki, widok trzy-czwarte lub bok sylwetki, zbliżenie na detal, chyba, że ustaliliśmy inaczej na etapie wyceny projektu).

8 – (opcja) Szablony odzieżowe do realnego prototypu

Ponieważ model 3D powstaje w oparciu o realne szablony odzieżowe można wykorzystać je do szycia. Eksportuję je wtedy z systemu 3D do pliku PDF oraz pliku DXF-AAMA (czyli pliku czytanego przez specjalistyczne programu CAD dedykowane produkcji odzieży). Oczywiście dodaje wszystkie potrzebne elementy konieczne do dobrego wykroju takie, jak: dodatki na szwy, nacinki, nitkę prostą, opis i ilość.

szablony odzieżowe z modelu odzieży 3D

9 – (opcja) Opracowanie dokumentacji technicznej modelu odzieżowego

Chociaż tworzę projekty wirtualnie, to zawsze pamiętam o tym, że finalny tworzymy produkt realny. Na postawie modelu 3D tworzę dokumentację techniczną modelu odzieżowego w oparciu o którą łatwiej szwalni zrealizować produkcję, a Tobie zadbać o to, że efekt będzie zgodny z Twoją wizją.

dokumentacja techniczna modelu odzieżowego
https://photos.app.goo.gl/TnaixjLVi19KHobe6

Zapytaj o wycenę

Jeśli potrzebujesz wycenę opracowania wizualizacji 3D do Twojego projektu odzieżowego, wyślij mi zapytanie na mail marta.janicka@murky.pl lub zadzwoń +48501604884. Opisz krótko na czym polega zadanie i najlepiej prześlij opis, rysunki lub zdjęcia.

Cenę jednego modelu 3D określam w zależności od stopnia jego skomplikowania. Przy większych zleceniach oferuję rabaty.

Orientacyjne koszty projektowanie mody 3D dla prostych modeli:

opracowanie 1 modelu na awatarze od 180 zł + VAT

przygotowanie każdej kolejnej wersji kolorystycznej/graficznej (zmiana koloru/grafiki/wzoru) od 50 zł + VAT

stworzenie dokumentu z informacją o wymiarach i rozmieszczeniu grafiki do dokumentacji technicznej (za każdy projekt) od 50 zł + VAT

przygotowanie szablonów odzieżowych na podstawie opracowanego modelu 3D od 50 zł + VAT

opracowanie dokumentacji modelu odzieżowego na postawie modelu 3D od 150 zł + VAT (wizualizacja, detale projektowe, rozmieszczenie grafiki, wersje kolorystyczne, wymiary modelu, lista materiałów, lista szablonów)

Przy tego rodzaju projektach z sukcesem pracuję zdalnie, komunikując się na bieżąco za pomocą maila/telefonu/Skype czy WhatsApp’a. Jeśli Twoja sytuacja wymaga specjalnego podejścia, to chętnie się z Tobą spotkam na terenie Warszawy i okolic.

Zamiast komunikować się mailami możemy również prozmawiać telefonicznie. Z chęcią odpowiem na wszystkie Twoje pytania.

Projektowanie odzieży na awatarach – szukasz informacji o co chodzi?

Chcesz dowiedzieć się więcej o samym procesie tworzenia mody w 3D? Sprawdź koniecznie te artykuły, które dostępne są na moim blogu:

Pierwsze wrażenia z projektowania odzieży w 3D

Jak powstają moje wizualizacje odzieży 3D?