Programy do projektowania odzieży

Jakie programy do projektowania odzieży warto znać?
Czy są jakieś standardy w naszej branży?
Od czego warto zacząć?


Jak w każdej branży, również na rynku mody komputery zaczynają nam ułatwiać pracę przygotowania projektów odzieżowych. Dlatego w tym wpisie chciałabym opowiedzieć o różnych programach komputerowych, które są wykorzystywane w branży.

Podzielę je na 3 rodzaje.

Jakie programy do projektowania mody warto znac?

 1. Dedykowane do tworzenia grafiki wektorowej
 2. Programy typu CAD
 3. Oprogramowanie umożliwiające projektowanie w 3D

Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa to taki rodzaj grafiki, który składa się z linii i kształtów. Dlatego można je dowolnie powiększać bez straty jakości (nie zobaczymy tych dziwnych pikseli, które powodują, że grafiki robią się rozmazane).

Ten rodzaj programów wykorzystuje się przede wszystkim do projektowania odzieży i tworzenia dokumentacji technicznej potrzebnej w produkcji, a także w dalszym procesie zarządzania i sprzedaży kolekcji.

kurs online rysunku technicznego odzieży

Lista programów do grafiki wektorowej

Każdy z poniższych programów ma zbliżoną funkcjonalność, czyli posiada takie same lub podobne funkcje. Podobnie każdy z nich umożliwia opracowanie grafiki wektorowej. Mogą się natomiast różnić stabilnością, ergonomią, ceną czy ilością dostępnych funkcji, które mogą przyspieszać naszą pracę.

 1. Adobe Illustrator (cena ok. 1250 PLN na rok – subskrypcja)
 2. Inkscape (cena 0 PLN, oprogramowanie darmowe tzw. opensource)
 3. CorelDRAW (cena ok. 1600 PLN na rok – subskrypcja lub opłata jednorazowa 3200 PLN)

Dobrze znam Adobe Illustator i Inkscape. Stosuję je przede wszystkim do:

 • tworzenia rysunków technicznych odzieży gotowych modeli odzieżowych;
 • tworzenia rysunków do dokumentacji technicznej odzieży;
 • opracowywania wzorów bezszwowych (tzw. raporty) do drukowania na materiałach (tkaninach/dzianinach z belki);
 • tworzenia materiałów do marketingu i sprzedaży kolekcji (np. line sheet, cost sheet);
 • tworzenia sylwetek do projektowania odzieży;
 • rysowania szablonów odzieżowych na potrzeby własne;
rysunek techniczny odzieży dokumentacja odzieżowa

Z programu Inkscape prowadzę również szkolenia stacjonalne w szkole FORMA z Poznania, gdzie uczę jak się opracowuje profesjonalne rysunki techniczne odzieży, które przełożyłam też na kurs online.

rysunek techniczny odzieżowy - opis projektu

Co to są programy do projektowania typu CAD?

Oprogramowanie CAD (ang. computer aided design = projektowanie wspomagane komputerowo) to programy, które wspomagają procesy produkcji. A zatem w branży odzieżowej wykorzystuje się je do rysowania szablonów odzieżowych i opracowania ich dla krojowni. Ich atutem jest przede wszystkim możliwość optymalizacji zużycia materiału. Algorytmy komputerowe pozwalają w szybkim czasie opracować układy kroju, które zoptymalizowane są lepiej niż te przygotowane przez człowieka „ręcznie”.

Jakie programy CAD dedykowane branży odzieżowej są dostępne na rynku polskim?

 1. Modaris/Lectra
 2. Optitex
 3. Gerber
 4. InvenTex
 5. Gemini
 6. ReachPeace
 7. Audaces
 8. StyleCAD
system CAD do odzieży szablony odzieżowe i stopniowanie

Taki program powinien składać się z następujących modułów:

 • szablony odzieżowe (zazwyczaj zawiera w nazwie Pattern Design) – pozwala na rysowanie linii i krzywych, dodawanie punktów, zaszewek, guzików, otworów, rozcinanie szablonów i ich sklejanie, dodawanie dodatków na szwy i nacinków itp.
 • stopniowanie (zazwyczaj zawiera w nazwie Grading) – pozwala na definiowanie rozmiarówki i nadawnie każdemu punktowi szablonu odpowiednich wektorów przesunięcia zgodnie z zasadami stopniowania odzieży;
 • ręczne układy kroju (zazwyczaj zawiera w nazwie Marker) – umożliwia układanie gotowych szablonów na materiale, czyli tworzenie tzw. układu kroju, definiowanie szerokości materiału, określanie procentówki (ilość rozmiarów z pełnej rozmiarówki zgodnie z zamówieniem, zazwyczaj składane w pary, bo dla odzieży to optymalizuje dobrze zużycie), uwzględnia również nitkę prostą, odległość pomiędzy szablonami;
 • automatyczne układy kroju (zazwyczaj zawiera w nazwie AutoMarker) – wszystko co powyżej, ale to algorytm optymalizuje układ kroju, dzięki temu można uzyskać od 3-5% oszczędności na każdym układzie kroju, co przy produkcji masowej przekłada się na duże oszczędności;

Do tej pory miałam styczność z trzema z powyższych programów. Na studiach mieliśmy zajęcia prowadzone w Modaris. Kurs z zarządzania produkcją wprowadził mnie w funkonalności, jakie daje InvenTex. Na co dzień pracuję w StyleCAD, a także prowadzę z niego szkolenia wdrożeniowe dla firm.

system CAD układy kroju optymalizacja krojowni

Programy typu CAD różnią się zazwyczaj ceną, procesem wdrożeniowym, wsparciem w postaci help-desk, aktualizacją. Ceny profesjonalnych programów CAD zaczynają się od ok. 10-15 tys. PLN i w zależności od zawartych modułów i ilości licencji mogą przekraczać nawet 100 tys. PLN.

Jak projektuje się modę w 3D?

Najbardziej zaawansowane rozwiązania dostępne aktualnie na rynku, to programy do wizualizacji odzieży w 3D. Przede wszystkim umożliwiają przedstawienie bryły odzieży na sylwetce człowieka. Nie musimy odszywać pierwowzoru, ale już na etapie projektowania tworzony jest model prezentujący projekt odzieżowy na sylwetce człowieka.

W tym wypadku ważnym aspektem jest układalność materiału. Ze względu na rodzaj, skład i gramaturę każdy materiał inaczej zachowuje się na sylwetce człowieka.

Wszystkie te niuanse muszą być idealnie odwzorowane w świecie wirtualnym. Projekt, który widzimy na awatarze powinien być w 100% zgodny z pierwowzorem, który powstanie w świecie rzeczywistym.

projektowanie mody w 3D

Programy do projektowania mody w 3D

Programy dedykowane do 3D w branży odzieżowej, to VStitcher by Browzwear oraz CLO3D. Z mojego punktu widzenia są one najbardziej zaawansowane i bardzo szybko dalej rozwijają swoje możliwości (regularne aktualizacje, nawet 2 razy do roku).

Koszty tego rodzaju programów są znaczne. CLO3D sprzedawane jest w modelu subskrypcji (roczny koszt licencji dla freelancera to ok. 2200 PLN). VStitcher jest oprogramowaniem dedykowanym dużym firmom odzieżowym. Producent zapewnia wsparcie wszystkim użytkownikom, a cena negocjowana jest indywidualnie. Z tego, co mi wiadomo trzeba się liczyć z kosztami powyżej 100 tys. PLN, a także rozważyć koszt rocznej umowy serwisowej.

Niektóre z systemów typu CAD posiadają swoje autorskie moduły do 3D (prawdopodobnie są to: Modaris, Audaces i Optitex). Niestety nie miałam do tej pory możliwości sprawdzić, jak faktycznie działają i porównać ich funkcjonalność z CLO3D i VStitcher.

Na co dzień używam CLO3D oraz VStitcher. Oba mają podobne funkcjonalności.

Standardowa funkcjonalność oprogramowania do projektowania mody w 3D

 • import szablonów odzieżowych z systemu CAD (pliki w standardze odzieżowym DXF-AAMA i DXF-ASTM);
 • awatary, które są edytowalne pod względem wymiarów;
 • wirtualne zszywanie szablonów odzieżowych (w oparciu o linię szycia);
 • rozmieszczenie szablonów wokół awatara;
 • symulacja projektu odzieżowego na sylwetce;
 • definiowanie cech fizycznych materiału;
 • dodawanie tekstur, kolorów, grafik, tworzenie wersji kolorystycznych;
 • mapy układalności się odzieży (np. mapa naprężenia, mapa nacisku);
programy do projektowania mody - program do 3D

Programy do projektowania odzieży w 3D dają wiele możliwości przy pracy z projektem odzieżowym. Umożliwiają m.in.:

 • dopracowanie projektu na poziomie wirtualnego modelu (zmianę dopasowania, długości);
 • rozważanie różnych opcji kolorystycznych (dodawanie grafiki, wzorów, czy zmianę palety kolorystycznej);
 • tworzenie modeli do wizualizacji odzieży personalizowanej (tzw. customized apparel);
 • sprawdzenie stopniowania poprzez „przymierzanie” projektu odzieżowego na awatarach o różnych wymiarach;
 • rendery do sklepów internetowych (wysokiej jakości wizualizacje z awatarem lub bez awatara wspomaganie sprzedaż w e-commerce);
 • wspomaganie procesu produkcji (skrócenie czasu opracowania modelu i tworzenie dokumentacji technicznej);

Jeśli bardziej zainteresował Cię temat projektowania mody w 3D, to zajrzyj do tych wpisów i sprawdź moją ofertę na przygotowanie takiej wizualizacji w oparciu o Twój projekt:

programy do projektowania odzieży - program do 3D

Podsumowanie

Jak widać możliwości związane z programami, które wykorzystuje się w produkcji odzieży, są bardzo duże. Dlatego jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z projektowaniem, to zacznij od rysunków technicznych. Tego rodzaju rysunków używa się przede wszystkim do profesjonalnej prezentacji projektów odzieżowych, opracowywania dokumentacji odzieżowej, czy gromadzenia wiedzy o wytwarzaniu modeli odzieżowych (własne know-how). Jest to jedno z wielu wymagań, które pojawiają się też między innymi w ofertach pracy na rynku odzieży w Polsce. Tej wiedzy również brakuje, więc będzie to Twoja przewaga konkurencyjna.

Jeśli myślisz o tworzeniu konstrukcji odzieżowych, warto przyjrzeć się programom typu CAD. Z pewnością nie zdziwi Cię fakt, że jest to codzienne narzędzie wykorzystywane przez konstruktorów odzieży. Ale na rynku w dalszym ciągu funkcjonuje wiele firm, które konstrukcje dalej opracowują ręcznie. Komputer może być również pewnym wyzwaniem dla starszych pracowników, którzy nie czują się swobodnie z nowoczesną technologią. Jeśli chcesz się rozwijać w tym obszarze, zakup licencji to krok, który otwiera wiele możliwości współpracy z firmami zewnętrznymi. Potrzebują one profesjonalnego wsparcia w tym obszarze, ale nie stać ich na zatrudnienie własnego pracownika z takimi kompetencjami w swoim zespole.

Wreszcie projektowanie mody w 3D, to temat, który dopiero raczkuje na rynku polskim. Wirtualne prototypowanie to pojęcie tak abstrakcyjne, że trudno jeszcze zrozumieć, jak duże zmiany może przynieść w działach projektowych. Tutaj wyzwaniem będzie również wyszkolenie odpowiednich ludzi, którzy posiadają wiedzę zarówno z projektowania, konstrukcji i modelowania, a także procesów i technologii produkcji modeli odzieżowych. Dlatego tylko w takim wypadku opracowywane modele 3D będą najbliższe rzeczywistości i realnie skrócą czas produkcji projektu odzieżowego.


Zapisz się na newsletter. Bez obaw. Twój e-mail będzie bezpieczny. Bądź na bieżąco z nowościami!
Loading

awatar biznes edukacja film historia mody inspiracje kolekcja kolor konferencja konstrukcja odzieży książki marka narzędzia paleta koloru projektowanie projektowanie 3D projektowanie wzorów projektowanie zrównoważone prototyp raport rynek pracy rysunek techniczny rysunek żurnalowy spójność studia sukces szablony odzieżowe szkicownik targi technologia trendy wystawa zarządzanie czasem