Programy do projektowania odzieży

Jakie programy do projektowania odzieży warto znać?
Czy są jakieś standardy w naszej branży?
Od czego warto zacząć?


Jak w każdej branży, również na rynku mody komputery zaczynają nam ułatwiać pracę przygotowania projektów odzieżowych. Dlatego w tym wpisie chciałabym opowiedzieć o różnych programach komputerowych, które są wykorzystywane w branży.

Podzielę je na 3 rodzaje.

Jakie programy do projektowania mody warto znac?

 1. Dedykowane do tworzenia grafiki wektorowej
 2. Programy typu CAD
 3. Oprogramowanie umożliwiające projektowanie w 3D

Co to jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa to taki rodzaj grafiki, który składa się z linii i kształtów. Dlatego można je dowolnie powiększać bez starty jakości (nie zobaczymy tych dziwnych pikseli, które powodują, że grafiki robią się rozmazane).

Ten rodzaj programów wykorzystuje się przede wszystkim do projektowania odzieży i tworzenia dokumentacji technicznej potrzebnej w produkcji, a także w dalszym procesie zarządzania i sprzedaży kolekcji.

kurs online rysunku technicznego odzieży

Lista programów do grafiki wektorowej

Każdy z poniższych programów ma zbliżoną funkcjonalność, czyli posiada takie same lub podobne funkcje. Podobnie każdy z nich umożliwia opracowanie grafiki wektorowej. Mogą się natomiast różnić stabilnością, ergonomią, ceną czy ilością dostępnych funkcji, które mogą przyspieszać naszą pracę.

 1. Adobe Illustrator (cena ok. 1250 PLN na rok – subskrypcja)
 2. Inkscape (cena 0 PLN, oprogramowanie darmowe tzw. opensource)
 3. CorelDRAW (cena ok. 1600 PLN na rok – subskrypcja lub opłata jednorazowa 3200 PLN)

Dobrze znam Adobe Illustator i Inkscape. Stosuję je przede wszystkim do:

 • tworzenia rysunków technicznych odzieży gotowych modeli odzieżowych;
 • tworzenia rysunków do dokumentacji technicznej odzieży;
 • opracowywania wzorów bezszwowych (tzw. raporty) do drukowania na materiałach (tkaninach/dzianinach z belki);
 • tworzenia materiałów do marketingu i sprzedaży kolekcji (np. line sheet, cost sheet);
 • tworzenia sylwetek do projektowania odzieży;
 • rysowania szablonów odzieżowych na potrzeby własne;
rysunek techniczny odzieży dokumentacja odzieżowa

Z programu Inkscape prowadzę również szkolenia stacjonalne w szkole FORMA z Poznania, gdzie uczę jak się opracowuje profesjonalne rysunki techniczne odzieży.

rysunek techniczny odzieżowy - opis projektu

Co to są programy do projektowania typu CAD?

Oprogramowanie CAD (ang. computer aided design = projektowanie wspomagane komputerowo) to programy, które wspomagają procesy produkcji. A zatem w branży odzieżowej wykorzystuje się je do rysowania szablonów odzieżowych i opracowania ich dla krojowni. Ich atutem jest przede wszystkim możliwość optymalizacji zużycia materiału. Algorytmy komputerowe pozwalają w szybkim czasie opracować układy kroju, które zoptymalizowane są lepiej niż te przygotowane przez człowieka „ręcznie”.

Jakie programy CAD dedykowane branży odzieżowej są dostępne na rynku polskim?

 1. Modaris/Lectra
 2. Optitex
 3. Gerber
 4. InvenTex
 5. Gemini
 6. ReachPeace
 7. Audaces
 8. StyleCAD
system CAD do odzieży szablony odzieżowe i stopniowanie

Taki program powinien składać się z następujących modułów:

 • szablony odzieżowe (zazwyczaj zawiera w nazwie Pattern Design) – pozwala na rysowanie linii i krzywych, dodawanie punktów, zaszewek, guzików, otworów, rozcinanie szablonów i ich sklejanie, dodawanie dodatków na szwy i nacinków itp.
 • stopniowanie (zazwyczaj zawiera w nazwie Grading) – pozwala na definiowanie rozmiarówki i nadawnie każdemu punktowi szablonu odpowiednich wektorów przesunięcia zgodnie z zasadami stopniowania odzieży;
 • ręczne układy kroju (zazwyczaj zawiera w nazwie Marker) – umożliwia układanie gotowych szablonów na materiale, czyli tworzenie tzw. układu kroju, definiowanie szerokości materiału, określanie procentówki (ilość rozmiarów z pełnej rozmiarówki zgodnie z zamówieniem, zazwyczaj składane w pary, bo dla odzieży to optymalizuje dobrze zużycie), uwzględnia również nitkę prostą, odległość pomiędzy szablonami;
 • automatyczne układy kroju (zazwyczaj zawiera w nazwie AutoMarker) – wszystko co powyżej, ale to algorytm optymalizuje układ kroju, dzięki temu można uzyskać od 3-5% oszczędności na każdym układzie kroju, co przy produkcji masowej przekłada się na duże oszczędności;

Do tej pory miałam styczność z trzema z powyższych programów. Na studiach mieliśmy zajęcia prowadzone w Modaris. Kurs z zarządzania produkcją wprowadził mnie w funkonalności, jakie daje InvenTex. Na co dzień pracuję w StyleCAD, a także prowadzę z niego szkolenia wdrożeniowe dla firm.

system CAD układy kroju optymalizacja krojowni

Programy typu CAD różnią się zazwyczaj ceną, procesem wdrożeniowym, wsparciem w postaci help-desk, aktualizacją. Ceny profesjonalnych programów CAD zaczynają się od ok. 10-15 tys. PLN i w zależności od zawartych modułów i ilości licencji mogą przekraczać nawet 100 tys. PLN.

Jak projektuje się modę w 3D?

Najbardziej zaawansowane rozwiązania dostępne aktualnie na rynku, to programy do wizualizacji odzieży w 3D. Przede wszystkim umożliwiają przedstawienie bryły odzieży na sylwetce człowieka. Nie musimy odszywać pierwowzoru, ale już na etapie projektowania tworzony jest model prezentujący projekt odzieżowy na sylwetce człowieka.

W tym wypadku ważnym aspektem jest układalność materiału. Ze względu na rodzaj, skład i gramaturę każdy materiał inaczej zachowuje się na sylwetce człowieka.

Wszystkie te niuanse muszą być idealnie odwzorowane w świecie wirtualnym. Projekt, który widzimy na awatarze powinien być w 100% zgodny z pierwowzorem, który powstanie w świecie rzeczywistym.

projektowanie mody w 3D

Programy do projektowania mody w 3D

Programy dedykowane do 3D w branży odzieżowej, to VStitcher by Browzwear oraz CLO3D. Z mojego punktu widzenia są one najbardziej zaawansowane i bardzo szybko dalej rozwijają swoje możliwości (regularne aktualizacje, nawet 2 razy do roku).

Koszty tego rodzaju programów są znaczne. CLO3D sprzedawane jest w modelu subskrypcji (roczny koszt licencji dla freelancera to ok. 2200 PLN). Vstitcher jest oprogramowaniem dedykowanym dużym firmom odzieżowym. Producent zapewnia wsparcie wszystkim użytkownikom, a cena negocjowana jest indywidualnie. Z tego, co mi wiadomo trzeba się liczyć z kosztami powyżej 100 tys. PLN, a także rozważyć koszt rocznej umowy serwisowej.

Niektóre z systemów typu CAD posiadają swoje autorskie moduły do 3D (prawdopodobnie są to: Modaris, Audaces i Optitex). Niestety nie miałam do tej pory możliwości sprawdzić, jak faktycznie działają i porównać ich funkcjonalność z CLO3D i VStitcher.

Na co dzień używam CLO3D oraz VStitcher. Oba mają podobne funkcjonalności.

Standardowa funkcjonalność oprogramowania do projektowania mody w 3D

 • import szablonów odzieżowych z systemu CAD (pliki w standardze odzieżowym DXF-AAMA);
 • awatary, które są edytowalne pod względem wymiarów;
 • wirtualne zszywanie szablonów odzieżowych (w oparciu o linię szycia);
 • rozmieszczenie szablonów wokół awatara;
 • symulacja projektu odzieżowego na sylwetce;
 • definiowanie cech fizycznych materiału;
 • dodawanie tekstur, kolorów, grafik, tworzenie wersji kolorystycznych;
 • mapy układalności się odzieży (np. mapa naprężenia, mapa nacisku);
programy do projektowania mody - program do 3D

Programy do projektowania odzieży w 3D dają wiele możliwości przy pracy z projektem odzieżowym. Umożliwiają m.in.:

 • dopracowanie projektu na poziomie wirtualnego modelu (zmianę dopasowania, długości);
 • rozważanie różnych opcji kolorystycznych (dodawanie grafiki, wzorów, czy zmianę palety kolorystycznej);
 • tworzenie modeli do wizualizacji odzieży personalizowanej (tzw. customized apparel);
 • sprawdzenie stopniowania poprzez „przymierzanie” projektu odzieżowego na awatarach o różnych wymiarach;
 • rendery do sklepów internetowych (wysokiej jakości wizualizacje z awatarem lub bez awatara wspomaganie sprzedaż w e-commerce);
 • wspomaganie procesu produkcji (skrócenie czasu opracowania modelu i tworzenie dokumentacji technicznej);

Jeśli bardziej zainteresował Cię temat projektowania mody w 3D, to zajrzyj do tych wpisów i sprawdź moją ofertę na przygotowanie takiej wisualizacji w oparciu o Twój projekt:

programy do projektowania odzieży - program do 3D

Podsumowanie

Jak widać możliwości związane z programami, które wykorzystuje się w produkcji odzieży, są bardzo duże. Dlatego jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z projektowaniem, to zacznij od rysunków technicznych. Tego rodzaju rysunków używa się przede wszystkim do profesjonalnej prezentacji projektów odzieżowych, opracowywania dokumentacji odzieżowej, czy gromadzenia wiedzy o wytwarzaniu modeli odzieżowych (własne know-how). Jest to jedno z wielu wymagań, które pojawiają się też między innymi w ofertach pracy na rynku odzieży w Polsce. Tej wiedzy również brakuje, więc będzie to Twoja przewaga konkurencyjna.

Jeśli myślisz o tworzeniu konstrukcji odzieżowych, warto przyjrzeć się programom typu CAD. Z pewnością nie zdziwi Cię fakt, że jest to codzienne narzędzie wykorzystywane przez konstruktorów odzieży. Ale na rynku w dalszym ciągu funkcjonuje wiele firm, które konstrukcję dalej opracowują ręcznie. Komputer może być również pewnym wyzwaniem dla starszych pracowników, którzy nie czują się swobodnie z nowoczesną technologią. Jeśli chcesz się rozwijać w tym obszarze, zakup licencji to krok, który otwiera wiele możliwości współpracy z firmami zewnętrznymi. Potrzebują one profesjonalnego wsparcia w tym obszarze, ale nie stać ich na zatrudnienie własnego pracownika z takimi kompetencjami w swoim zespole.

Wreszcie projektowanie mody w 3D, to temat, który dopiero raczkuje na rynku polskim. Wirtualne prototypowanie to pojęcie tak abstrakcyjne, że trudno jeszcze zrozumieć, jak duże zmiany może przynieść w działach projektowych. Tutaj wyzwaniem będzie również wyszkolenie odpowiednich ludzi, którzy posiadają wiedzę zarówno z projektowania, konstrukcji i modelowania, a także procesów i technologii produkcji modeli odzieżowych. Dlatego tylko w takim wypadku opracowywane modele 3D będą najbliższe rzeczywistości i realnie skrócą czas produkcji projektu odzieżowego.


Zapisz się na newsletter. Bez obaw. Twój e-mail będzie bezpieczny. Bądź na bieżąco z nowościami!
Loading